Wykopalisk ciąg dalszy

Data publikacji 11.09.2009

Ekipa archeologów już drugi rok kontynuuje swoje prace na terenie naszej szkoły. Powoli na światło dzienne wyłaniają się kolejne stanowiska grobów cmentarzyska pozostawionego przez ludy kultury przeworskiej

Obecność archeologów terenie naszej szkoły nie wzbudza już takiej sensacji jak w ubiegłym roku. Ale nadal z dużym zaciekawieniem wszyscy „kibicujemy” ekipie i śledzimy informacje o nowych rzeczach, które udało się wydobyć spod ziemi. Tegoroczne prace ekipa archeologiczna rozpoczęła w lipcu a ich zakończenie przewidziane jest na początek października. Grupa pracuje jak wcześniej, pod okiem pana Wawrzyńca Orlińskiego z miejscowego muzeum, a skład jej stanowią młodzi archeolodzy po dyplomie oraz studenci. Sam „dowódca” grupy nie skrywa zadowolenia, możliwością prowadzenia badań, bo znalezione przedmioty zasilą zbiory jego placówki. A dodać należy, że Muzeum Legionowskie otworzyło już specjalny dział poświęcony „naszym skarbom”. Ekipa ciągle znajduje dowody pobytu plemion germańskich, które wybrały ten teren na miejsce swojego zamieszkania. Jak wcześniej, ziemia kryje części naczyń glinianych związanych z obrzędem grzebania zmarłych. Popielnicom z prochami towarzyszą elementy wyposażenia i broni składane zmarłym mężczyznom w ofierze oraz przedmioty codziennego użytku i biżuterię składaną wraz z prochami kobiet. Jednym z ciekawszych eksponatów wydobytych tym razem a który trafi do lokalnego muzeum, będzie z pewnością końcówka pochwy miecza – jak mówią znawcy - drugi taki element znaleziony w naszym kraju.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski ZTK