Chętnie bym się zamienił…

Data publikacji 02.09.2009

Polak z pochodzenia, 23 lata, obecnie kadet III roku Wyższej Szkoły Publicznej Administracji, Policji i Wymiaru Sprawiedliwości w Güstrow - tyle w kilku słowach można powiedzieć o Markusie - młodym policjancie z Niemiec, który na tygodniowe praktyki studenckie przyjechał do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Pomysł stworzenia możliwości odbywania takich praktyk zrodził się dzięki Trójstronnemu Porozumieniu, w którym uczestniczyły trzy policyjne międzynarodowe szkoły. Ze strony polskiej Centrum Szkolenia Policji, Niemcy reprezentowane przez Wyższą Szkołę Publicznej Administracji, Policji i Wymiaru Sprawiedliwości w Güstrow, oraz Szkołę Policji z Nimmes we Francji. Celem tego pomysłu jest stworzenie możliwości poznania systemów i struktur Policji, systemów prawnych oraz systemów kształcenia młodych kadr.
Markus Brodzki wyjechał z rodzicami na stałe do Niemiec w wieku 2 lat. Mieszka w miejscowości Bőnde. W domu porozumiewa się po polsku, stąd nie było problemów językowych. Stawił się w CSP w niedzielę, by od poniedziałkowego rana realizować bogaty program praktyk, który został specjalnie dla niego przygotowany. Wraz ze swoim opiekunem Jackiem Kuźmińskim z Zakładu Interwencji Policyjnych CSP gościł u Komendanta CSP oraz we wszystkich wydziałach, gdzie zapoznawał się z programami szkoleń, prowadzonych aktualnie w Centrum. Podziwiał nasze pomoce dydaktyczne i sprzęt na którym uczą się nasi słuchacze. Obserwował symulacje zdarzeń policyjnych i metody działań polskiej Policji. Uczestniczył również w zajęciach strzeleckich, kursach narkotykowym, prawnym, oraz w różnych zajęciach symulacyjnych. Jego praktyka obejmowała również i jednostki terenowe, aby mógł „na żywo” przekonać się, jak policjanci radzą sobie z tym, czego nauczyli się w szkole. Gościł w Komendzie Stołecznej, gdzie obejrzał stanowisko dowodzenia i KPP w Legionowie, gdzie brał udział w policyjnym patrolu. Nie ukrywał zaskoczenia polską Policją w pozytywnym znaczeniu, stwierdzając już u nas w CSP, że mamy nowocześniejsze wyposażenie umożliwiające słuchaczom symulacje i treningi niż jego rodzima szkoła niemiecka. Chwalił również system łączności legionowskiej powiatówki, sprzęt, bazę transportową. Zapytany czy chciałby służyć w polskiej policji,  ze szczerym uśmiechem odpowiedział – „tak chętnie bym się zamienił, gdyby nie dwa mankamenty – biurokracja i finanse. Poza tym w wielu przypadkach u was jest lepiej”. Mimo, że jego program praktyk został szczelnie wypełniony, znalazła się również chwila na zwiedzanie naszej stolicy i poznania uroków okolic Zalewu Zegrzyńskiego.
Markus już wkrótce, bo za niespełna 2 miesiące zostanie absolwentem szkoły niższych oficerów uzyskując stopień odpowiadający polskiemu podkomisarzowi i podejmie służbę w niemieckiej Policji.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski ZTK