Aktualności

Szkolenie stołecznych policjantów z ręcznych mierników prędkości

Data publikacji 03.07.2024

Wykładowcy z Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przeprowadzili szkolenia dla funkcjonariuszy wydziałów ruchu drogowego garnizonu stołecznego. Zajęcia odbyły się na terenie garnizonu stołecznego. Tematyka zajęć obejmowała obsługę ręcznych mierników prędkości.

W ciągu dwóch edycji kursu specjalistycznego w zakresie obsługi ręcznych mierników prędkości wzięło udział 29 funkcjonariuszy, którzy na co dzień pełnią służbę na drogach garnizonu stołecznego Policji. W trakcie zajęć teoretycznych i praktycznych, które prowadzone były przez kadrę Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, funkcjonariusze poznali podstawy prawne pracy z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości oraz zapoznani zostali z urządzeniami wykorzystywanymi do pomiarów prędkości, ich budową oraz zasadą działania i jej dokumentowania. 

Ponadto poznali obowiązki, uprawnienia i zakazy dotyczące funkcjonariusza wykorzystującego tenże sprzęt w codziennej służbie. W części praktycznej zajęć każdy z funkcjonariuszy wykorzystał zdobytą wiedzę podczas dokonywania pomiarów prędkości w warunkach rzeczywistych na ulicach Warszawy.

Wszyscy uczestnicy szkoleń zakończyli je z wynikiem pozytywnym. Zdobyta wiedza oraz umiejętności w zakresie obsługi ręcznych mierników prędkości przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, a także umożliwi policjantom wykorzystanie tych urządzeń w trakcie wykonywania codziennych obowiązków służbowych.
 
Pamiętajmy, że kierujący, który nie stosuje się do określonych przepisami ograniczeń prędkości, a także porusza się z prędkością niezapewniającą panowanie nad pojazdem lub z prędkością niedostosowaną do warunków, w jakich ruch się odbywa, zagraża nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Ma to przede wszystkim szczególne znaczenie w rejonie przejść dla pieszych, gdzie każde, nawet najmniejsze przekroczenie prędkości, może w przypadku zdarzenia z udziałem pieszego, zmniejszyć jego szansę na przeżycie.


sierż. szt. M. Karolak ZRD; sierż. szt. D. Kocon WP
 

Powrót na górę strony