Warsztaty antydyskryminacyjne w CSP

Data publikacji 29.02.2024

Postawy wolne od uprzedzeń i dyskryminacji są szczególnie istotne w służbie w Policji, ponieważ policjanci i policjantki służą całemu społeczeństwu. Ochrona bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego są podstawowymi zadaniami Policji, a zadania te winny być realizowane bez względu na jakiekolwiek cechy osób: pochodzenie narodowe, etniczne, płeć, wiek, wyznanie, bezwyznaniowość, status majątkowy czy też światopogląd. Z tego też powodu kadra Centrum Szklenia Policji w Legionowie ma stały dostęp do atrakcyjnych szkoleń z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji.

Niedawno mieliśmy przyjemność gościć w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie trenerów z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Trenerzy poprowadzili dla przedstawicieli kadry Centrum warsztaty antydyskryminacyjne, omawiając przyczyny i mechanizmy powstawania stereotypów, uprzedzeń, a także złożony aspekt dyskryminacji.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z piramidą nienawiści prof. Gordona Allporta, w której przedstawione zostały etapy rodzącej się nienawiści, począwszy od mowy nienawiści, przez unikanie, dyskryminację, przemoc fizyczną, aż po eksterminację. Wybór ofiary najczęściej następuje w oparciu o cechy tożsamości społecznej, które także zostały podczas warsztatów omówione. Trenerzy przedstawili również zjawisko antysemityzmu, jego tło historyczne oraz dyskutowali z uczestnikami warsztatów o mechanizmach, które doprowadziły do zagłady Żydów podczas II wojny światowej.

mł. asp. Dariusz Rajski
Pełnomocnik Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie ds. Ochrony Praw Człowieka

• Prowadzący w trakcie szkolenia.