Warsztaty o budowaniu równościowego środowiska w służbie – burzące stereotypy i pomagające pozbyć się uprzedzeń

Data publikacji 19.01.2024

W ubiegłym tygodniu w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się szkolenie dotyczące budowania równościowego środowiska w miejscu pracy. Podczas warsztatów uczestnicy dyskutowali o stereotypach, ich źródłach, ale przede wszystkim o prawidłowych, niedyskryminujących postawach i reagowaniu na zachowania niepożądane.

Szkolenia, wykłady i warsztaty ukierunkowane na przeciwdziałanie dyskryminacji już na stałe zapisały się w kalendarzu przedsięwzięć podejmowanych w środowisku Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Kilka tygodni temu gościliśmy wiceprezesa Centralnej Rady Romów w Polsce i mieliśmy okazję wziąć udział w budowaniu dialogu międzykulturowego ze społecznością romską. Pod koniec stycznia zaplanowane zostały warsztaty ukierunkowane na pracę z osobami z grup mniejszościowych, a niedawno mieliśmy przyjemność spotkać się z psychologiem i trenerką Joanną Wasilewską, która poprowadziła szkolenie dotyczące budowania równościowego środowiska w miejscu pracy.

Agenda tego całodniowego szkolenia skupiła się na równościowym traktowaniu osób, bez względu na jakiekolwiek cechy. Szczególną uwagę podczas spotkania zwrócono na zasadę równego traktowania ze względu na płeć, ale dyskusja podejmowana była także w obszarach dyskryminacji ze względu na wiek, status majątkowy, pochodzenie, zatrudnienie, niepełnosprawność, sytuację rodzinną. Szkolenie składało się z następujących  bloków tematycznych:

• czym są i jak wpływają na nas stereotypy,
  • rodzaje i mechanizmy dyskryminacji,
  • równość płci: sposoby zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć.

mł. asp. Dariusz Rajski ZDDiP
Pełnomocnik Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie ds. Ochrony Praw Człowieka