Zwalczanie przestępczości narkotykowej

Data publikacji 13.12.2023

Na początku grudnia w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbył się kurs specjalistyczny przygotowujący policjantów do realizacji zadań w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków. Uczestnikami szkolenia byli policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji oraz służby kryminalnej i śledczej, wykonujący zadania związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Merytoryczną pieczę nad tym przedsięwzięciem pełnił Zakład Służby Kryminalnej.

Kurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej tematy wykładów to:

• nielegane laboratoria produkujące substancje kontrolowane,
  • wybrane metody syntezy tych substancji,
  • zagrożenia wynikające ze specyfikacji miejsca ich produkcji,
  • wybrane zagadnienia dotyczące czynności wykrywczych z wykorzystaniem metod i środków pracy operacyjnej.

W części praktycznej kursu, funkcjonariusze przeprowadzili oględziny nielegalnego laboratorium produkującego substancje kontrolowane. Zajęcia realizowali wykładowcy Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Ponadto prowadzenie wykładów i ćwiczeń wspierali przedstawiciele Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji oraz Komendy Stołecznej Policji.

podinsp. A. Łopuszyński ZSK