MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA – 10 GRUDNIA

Data publikacji 11.12.2023

Wczoraj obchodzony był Dzień Praw Człowieka. 10 grudnia w 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka - dokument przełomowy, który głosi niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Dostępny w ponad 500 językach, jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie. Z tej okazji Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie insp. Anna Jędrzejewska-Szpak skierowała do policjantek i policjantów szkoły list, w którym podkreśliła, że w policyjnej służbie najważniejszy jest człowiek, a jego dobro to najwyższa wartość i priorytet, którym mundurowi powinni się kierować w codziennych działaniach.

List został odczytany wszystkim słuchaczom na dzisiejszym porannym apelu.

10 grudnia to przede wszystkim święto osób, zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka z różnych kontynentów i kultur na całym świecie, którzy wkładają wysiłek w walkę o prawa człowieka i ich przestrzeganie. Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka to także okazja, by potwierdzić znaczenie praw człowieka w odbudowywaniu świata, jakiego pragniemy, potrzebę globalnej solidarności, a także naszą wzajemną więź i wspólne człowieczeństwo poprzez ich respektowanie.

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”

”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”

te fundamentalne dla każdego człowieka wartości zawarte są w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Czym są prawa człowieka?

•     Stanowią niezwykle ważny element właściwego funkcjonowania człowieka jako jednostki, społeczeństw i narodów.
  •     Zespół praw i wolności o charakterze moralnym, które przysługują każdemu człowiekowi bez względu na jakąkolwiek jego cechę.
  •     Zbiór postulatów domagających się poszanowania wartości najcenniejszych dla człowieka, takich jak życie, godność, wolność, swobodny rozwój.
  •     Odmowa poszanowania praw człowieka stanowi nie tylko krzywdę dla jednostki, ale sprzyja niepokojom społecznym i politycznym oraz przemocy i konfliktom zarówno wewnątrz społeczeństw, jak i między narodami.
  •     Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej uważa się za podstawę wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie.

Również w grudniu, lecz w 2004 r., w polskiej Policji ustanowiono, unikatowy na skalę europejską, system policyjnych Pełnomocników ds. Ochrony Praw Człowieka, których zadaniem jest propagowanie praw człowieka oraz troska o ich ochronę w jednostkach Policji w całym kraju.

W naszym Centrum  Pełnomocnikiem Komendanta ds. Ochrony Praw Człowieka jest ml. asp. Dariusz Rajski.wykładowca Zakładu Doradztwa Dydaktycznego i Psychologii.

nadkom. E. Kuligowska WP