Zapraszamy na wykład na temat handlu ludźmi

Data publikacji 17.10.2023

Koło Zainteresowań Prawem „Paragraf" z Zakładu Służby Kryminalnej Centrum Szkolenia Polcji w Legionowie zaprasza na wykład na temat: „Zwalczanie przestępstwa handlu ludźmi i przestępstw z nim powiązanych”, który zostanie przeprowadzony z udziałem funkcjonariuszy Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji w dniu 19 października 2023 r. w godz. 16.35-18.00 w sali A na parterze budynku nr 40 naszej szkoły.

18 października w Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Walki z Handlem Ludźmi, który ma na celu m.in. pomoc w zrozumieniu istoty zbrodni handlu ludźmi, w tym przez uświadomienie i wskazanie mechanizmu działania sprawców. Handel ludźmi, jako zagrożenie XXI wieku, to trzecie pod względem wielkości dochodów przestępstwo, tuż po handlu bronią palną i narkotykami. Według szacunków UNODC (The United Nations Office on Drugs and Crime) handel ludźmi generuje roczny dochód w wysokości 32 mld dolarów.

Przestępstwo handlu ludźmi z art. 189a k.k. to forma współczesnego niewolnictwa, które rażąco narusza podstawowe prawa człowieka, w tym niezbywalne prawo do wolności i godności zagwarantowanej przez liczne porozumienia międzynarodowe, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo to jest jednak globalnie łamane. Pokrzywdzonymi przez handlarzy co roku padają miliony ludzi na całym świecie: kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci.

Mając na uwadze potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych w przedmiotowym obszarze, słuchacze szkoleń zawodowych podstawowych i kursów specjalistycznych Centrum Szkolenia Policji mieli już możliwość wzięcia udziału w wykładzie 11 października 2023 r. Wówczas to wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej przeprowadził wykład na temat „Zwalczanie przestępstwa handlu ludźmi i przestępstw z nim powiązanych” z ujęciem aspektów prawnych.

Z kolei na wykład, gdzie omówione zostaną praktyczne aspekty tego tematu policjanci z Koła Zainteresowań Prawem „Paragraf" Zakładu Służby Kryminalnej Centrum Szkolenia Polcji w Legionowie zapraszają w dniu 19 października 2023 r.  w godz. 16.35-18.00 do sali A na parterze budynku nr 40 naszej szkoły. Wykład, zostanie przeprowadzony z udziałem funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Głównymi celami cyklu wykładów jest podniesienie poziomu jakości oraz efektywności zapobiegania, a także zwalczania przestępstwa handlu ludźmi oraz przestępstw i wykroczeń z nim powiązanych, społecznej świadomości o istniejących zagrożeniach oraz wiedzy na temat skutecznych możliwości przeciwdziałania temu procederowi.

Serdecznie zapraszamy chętnych.

tekst: podinsp. E. Jakimiuk ZSK, nadkom. E. Kuligowska WP