Szkoliliśmy, jak prowadzić oględziny na miejscu katastrofy

Data publikacji 27.09.2023

Od 18 do 22 września br. odbyła się pierwsza w tym roku edycja „Kursu specjalistycznego w zakresie organizowania i prowadzenia oględzin miejsc katastrof komunikacyjnych i budowlanych”, oznaczona symbolem OMK-1/23. Po raz kolejny w prowadzeniu szkolenia, wykładowców z Zespołu Techniki Kryminalistycznej Zakładu Szkoleń Specjalnych, wsparli przedstawiciele Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz innych instytucji pozapolicyjnych.

Teoretyczną część szkolenia wypełniły wykłady prowadzone przez funkcjonariuszy Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej, specjalistkę w zakresie procedur DVI z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, reprezentantów Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, oraz inspektora nadzoru budowlanego.

Część praktyczna szkolenia natomiast obejmowała symulację oględzin miejsca katastrofy lotniczej z udziałem śmigłowca i kilku ofiar, w trakcie której naszych słuchaczy wspierał członek Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Należy podkreślić, że nasi słuchacze to w głównej mierze policjanci wyznaczeni w swoich jednostkach - komendach wojewódzkich policji do wykonywania czynności na miejscach zdarzeń o szczególnym charakterze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w realizację zajęć dydaktycznych i liczymy na dalszą współpracę

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu przedsięwzięcia.

mł. insp. J. Piotrowski ZSS, foto: A. Łasocha ZSS