Szkolimy się pod okiem wojsk NATO

W dniach od 11 do 30 czerwca br. wykładowcy z Zakładu Interwencji Policyjnych podkom. Albert Piórkowski i sierż. Wojciech Rusicki, na zaproszenie jednostki specjalnej amerykańskich sił zbrojnych (ODA), wzięli udział w szkoleniu „mobility training”. Odbyło się ono na terenie poligonu w Toruniu, gdzie, w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, zlokalizowana jest baza armii Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Nasi policjanci, pod okiem instruktorów z USA (ODA), Holandii (KCT) i Finlandii (UTJR), zgłębiali taktykę i technikę poruszania się różnego rodzaju pojazdami używanymi przez siły specjalne zarówno w terenie zurbanizowanym, jak również w tzw. „terenie trudnym”. Mieli także okazję poznać szeroki wachlarz sytuacji z nowoczesnego pola walki, takich jak:  wykorzystanie drona, udzielanie pierwszej pomocy, ewakuacja rannych, zielona taktyka, czy też reakcja na tzw. „kontakt”, czyli ostrzał konwoju przez nieprzyjaciela.

Podczas szkolenia omawiano również taktykę wykorzystywaną w pracy policyjnej, w tym zatrzymywanie osób poruszających się pojazdami osobowymi oraz tzw. manewr „PIT”, bardzo często wykorzystywany podczas pościgu przez policjantów w USA. Warto wspomnieć, że jest to taktyka polegająca na wprowadzeniu ściganego pojazdu w poślizg, w wyniku czego tylne koła auta tracą przyczepność, a prowadzący je kierowca traci panowanie nad kierownicą.

Jesteśmy przekonani, że wspólne zajęcia ze specjalistami z różnych państw przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy i doświadczeń uczestników szkolenia, a zdobyte umiejętności będą miały wpływ na poziom realizacji zadań służbowych.

Tekst i zdjęcia: podkom. Albert Piórkowski, sierż. Wojciech Rusicki