Seminarium kryminalistyczne

Data publikacji 27.06.2023

W dniach od 19.06- 21.06.2023 r. oraz 22.06-24.06.2023 r. Centrum Szkolenia Policji w Legionowie zorganizowało w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach seminarium: „Biologiczne środowiskowe ślady kryminalistyczne”. W dwóch turach seminarium uczestniczyli policjanci z Komend Wojewódzkich Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Seminarium składało się z części wykładowej oraz części warsztatowej. Podczas obu części poruszone były zagadnienia dotyczące: wykorzystania okrzemek w kryminalistyce – diatomologia kryminalistyczna, wykorzystania pyłków roślin w kryminalistyce – palinologia sądowa, wykorzystania meiobentosu (drobne bezkręgowce) w ocenie zanieczyszczenia wód, antropologii sądowej, wykorzystania owadów w kryminalistyce - entomologia sądowa oraz zasad współpracy z medykiem sądowym na miejscu znalezienia zwłok.

Powyższe seminarium zostało zrealizowane przy udziale naukowców z różnych uczelni: prof. dr hab. Idalia Kasprzyk – Prorektor Ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. inż. Marcin Kadej, prof. UW – Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Joanna Żelazna – Wieczorek, prof. UŁ – Kierownik Katedry Algologii |i Mykologii Uniwersytetu Łódzkiego, dr n. med. Łukasz Szleszkowski – Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu, dr Barbara Wojtasik – Katedra Genetyki Ewolucyjnej i Biosystematyki Uniwersytetu Gdańskiego, dr Beata Borowska – Katedra Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego, mgr Marek Bogusz – Zakład Medycyny Sądowej w Warszawie oraz podinsp. Iwona Bogusz  - starszy wykładowca Zakładu Szkoleń specjalnych CSP w Legionowie.

Podczas zajęć ze strony słuchaczy padało wiele pytań związanych głównie z prowadzonymi przez nich postępowaniami, na które prelegenci udzielali odpowiedzi. Istotnym jest to, że dzięki seminarium praktyka i doświadczenie policyjne połączyło się z nauką badawczą w celu wykorzystania jej w procesie wykrywczym.

Osobą odpowiedzialną za przebieg i realizację powyższego przedsięwzięcia była podinsp. Iwona Bogusz.

ZSK