Spotkanie z uczniami i pedagogami

Data publikacji 21.06.2023

Przedstawiciel Zakładu Służby Kryminalnej w ramach profilaktyki przeprowadził zajęcia w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach, których celem jest przeciwdziałanie przestępczości i narkomani wśród nieletnich. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 6, 7 i 8 wraz z nauczycielami i pedagogami.

Udział w spotkaniu wzięło 67 uczniów, nauczyciele i pedagodzy. Celem tych działań było zwiększenie wiedzy uczniów na temat odpowiedzialności przed Sądem dla nieletnich za popełnione czyny karalne oraz wskazanie konsekwencji zdrowotnych i prawnych zażywania narkotyków przez  osoby nieletnie. Młodzież często nie ma świadomości, że po przekroczeniu 13 roku życia grozi im odpowiedzialność przed sądem dla nieletnich, czego konsekwencją może być umieszczenie w zamkniętych ośrodku. Uczniom uświadomiono co to jest demoralizacja, jakie środki mogą zostać podjęte wobec uczniów przekraczających normy współżycia społecznego.

Wskazano uczniom m.in.: że w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu zdjęć, filmów, obraźliwych tekstów wobec konkretnej osoby jest dla niej krzywdzące i również w tym wieku traktowane jest jako czyn karalny który może przynieść dużo kłopotów. Podczas spotkania wskazano konsekwencje społeczne i prawne dla osób zażywających, posiadających, sprzedających i wytwarzających narkotyki. Podano przykłady osób które nieświadomie zażyły narkotyki podczas spotkań np. na dyskotece, gdzie w chwili nieuwagi sprawca dosypywał róże substancje żeby wykorzystać ofiarę.

Za pomocą wykresów podano liczby nastolatków które zatruły się dopalaczami i innymi substancjami i jak trudno jest udzielić pomocy medycznej osobie kiedy nie wiadomo co zażyła dlatego często zdarzały się zgodny w takich sytuacjach bo lekarze nie potrafili postawić odpowiedniej diagnozy żeby wdrążyć odpowiednie leczenie.  Wskazano sposób zachowanie i udzielenia pomocy w sytuacji zatrucia przez rówieśnika. Żeby zobrazować uczniom powyższe treści wykorzystano filmy, zdjęcia, wykresy. Uczniowie chętnie zapoznali się również z literaturą w której wyszukiwali wskazane przepisy prawne.

Dzieci podczas spotkania chętnie podejmowały luźną dyskusję, gdzie mieli możliwość wypowiedzenia się i uzyskania odpowiedzi na niezrozumiałe dla nich zagadnienia.