Policjanci o bezpieczeństwie na śniegu i lodzie

Data publikacji 24.11.2022

Pierwsze ujemne temperatury już za nami, dlatego do szkół ruszyli specjaliści od bezpieczeństwa nad wodami o każdej porze roku. Jak prawidłowo korzystać z uroków zimy w górach, na narciarskich stokach oraz zamarzniętych zbiornikach wodnych przekazują policjanci wodni z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie we współpracy z Komisariatem Rzecznym Policji w Warszawie. Mamy nadzieję, że specjalnie przygotowane materiały edukacyjne pomogą w zrozumieniu i unikaniu niebezpieczeństw, co wpłynie na mniejszą liczbę wypadków w zimowym sezonie.

Policjanci z Zakładu Szkoleń Specjalnych CSP w Legionowie rozpoczęli cykl zimowych spotkań edukacyjnych. Spotkania profilaktyczne w placówkach dydaktycznych dotyczą obecnie bezpieczeństwa podczas korzystania z zimowych zabaw i wszelakich dyscyplin sportowych na śniegu i lodzie. O zagrożeniach mówią policjanci wodni, którzy z wieloletniego doświadczenia wiedzą jakie zachowania są najbardziej ryzykowne.

Podczas spotkań w szkołach uczniowie dowiadują się między innymi jak nieobliczalne i nieprzewidywalne są warunki zimą w górach czy nad wodą. Policjanci nie straszą, ale tłumaczą jak tworzy się na przykład pokrywa lodowa na jeziorach i rzekach, co wywołuje lawinę śnieżną, jak prawidłowo wezwać pomoc, jak uchronić się przed hipotermią. Wiadomości przekazywane uczniom i ich opiekunom są poparte specjalnie przygotowanymi materiałami edukacyjnymi, filmami i pokazem sprzętu wykorzystywanego do samoasekuracji i ratownictwa.

Przed nami piękna pora roku. Uczulamy na przemyślane korzystanie z jej uroków. To również czas, kiedy chłód dotyka najbardziej osoby bezdomne. Dlatego prosimy o powiadamianie służb w sytuacji zauważenia osób narażonych na wychłodzenie. Czasami wystarczy ludzki odruch i numer alarmowy 112 by uratować czyjeś życie.

kom. Kinga Czerwińska

• Policjanci rozmawiają o bezpieczeństwie na śniegu i lodzie