Najlepsi dyżurni Policji

Data publikacji 06.12.2019

W katowickiej szkole Policji, najlepsi dyżurni w kraju zmagali się w II Finale Ogólnopolskiego Turnieju Służby Dyżurnej Jednostek Organizacyjnych Policji. Każdy dyżurny KP, KPP, KMP lub KRP miał szansę wystąpienia i wygrania w eliminacjach wojewódzkich, a tym samym zmierzenia się w finale Turnieju. Przebieg turnieju potwierdził rangę stanowiska dyżurnego w jednostkach organizacyjnych Policji każdego szczebla. Realizacja zadań na tym stanowisku wymaga szerokiej wiedzy i umiejętności zawodowych, sprawności, zdyscyplinowania oraz samodzielności działania. W kwestii tej niezwykle wymowne jest stwierdzenie, że dyżurny w czasie nieobecności komendanta w służbie kieruje pracą jednostki Policji.

Turniej rozpoczął się od części praktycznej, na którą składały się dwa zdarzenia: rozbój i ujawnienie przez bezdomnego fragmentów zwłok ludzkich w osiedlowym kontenerze na śmieci. Od realizujących tę konkurencję dyżurnych, w czasie 40 minut, oprócz złożonej wiedzy i wielu umiejętności zawodowych, wysokiej sprawności działania, obsługi SWD, kreowane sytuacje wymagały szybkich i trafnych decyzji. Obsługując zdarzenia, jednocześnie, dyżurny musiał wykazać się fachowością w zakresie przyjęcia i obsługi interesanta, który domagał się zbadania go na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Test wiedzy obejmował 60 zadań teoretycznych z 20 obszarów tematycznych – rozpoczynając od realizacji zadań na stanowisku kierowania, poprzez nadzór nad prowadzeniem pościgów, użyciem śpb, realizacją interwencji, dokonywaniem właściwej kwalifikacji prawnej zdarzeń, udzielania informacji przedstawicielom mediów, aż do udzielania pierwszej pomocy.

Spośród 17 zawodników największym kunsztem wykazali się: podkom. Robert STYPIŃSKI z KWP z s. w Radomiu (dyżurny KMP w Ostrołęce)  - I miejsce, podkom. Paweł LESIAK z KWP w Łodzi (dyżurny KPP w Rawie Mazowieckiej)  - II miejsce, mł. asp. Tomasz JAKUBOWSKI z KWP Szczecinie (dyżurny KMP w Szczecinie) - III miejsce. Laureaci otrzymali odpowiednio dla miejsc 1-3, złota, srebrna i brązowa odznaka zwycięzcy konkursu wiedzy i sprawności zawodowej, a także nagrody pieniężne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji. Zwycięzcy otrzymali również okolicznościowe puchary, które podczas gali finałowej wręczali Komendant Główny Policji – gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Rafał Kochańczyk oraz Zastępca Dyrektora Głównego Sztabu Policji – mł. insp. Tomasz Maluszczak.

W gronie osób, które były zaangażowane w organizację i koordynację turnieju znalazł się podinsp. Leszek Dyduch Zastępca Kierownika Zakładu Służby Prewencyjnej CSP, który decyzją Komendanta Głównego Policji był powołany do Zespołu ds. Przygotowania i Przeprowadzenia Turnieju. Pierwszego dnia koordynował pracę zespołu aktorskiego realizowanych symulacji zdarzeń, a w kolejnym był ekspertem konkurencji obejmującej test wiedzy.

Turniej dostarczył bogatych materiałów do analizy dla przełożonych dyżurnych i wykładowców szkół policyjnych w zakresie naboru, szkolenia policjantów dyżurnych i podnoszenia poziomu ich służby. Potwierdził fakt, że obok kursów specjalistycznych, doskonalenia bieżącego w jednostkach organizacyjnych i samokształcenia, turniej jest kolejną okazją do poszerzania wiedzy i umiejętności policjantów pełniących służbę na stanowiskach kierowania i odniesienia sukcesu zawodowego, nawet dla policjantów niewielkich etatowo jednostek organizacyjnych Policji.

Zakład Służby Prewencyjnej

fot.: SP Katowice