Data publikacji 27.11.2019

Instytut Kryminalistyki w Pradze (Republika Czeska) zorganizował warsztaty szkoleniowe, które odbyły się w miejscowości Cervena nad Vltavou. W spotkaniu wzięli udział nasi wykładowcy: podinsp. Sławomir Ronowicz oraz nadkom. Iwona Bogusz. W powyższym przedsięwzięciu uczestniczyli także wykładowcy ze szkół policyjnych ze Słowacji oraz wykładowcy i technicy kryminalistyki z Republiki Czeskiej.

Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z informacjami na temat procesu dydaktycznego z zakresu kryminalistyki i jego form nauczania w rożnych szkołach policyjnych. Celem warsztatów było nawiązanie kontaktów umożliwiających współpracę w dziedzinie szkolnictwa policyjnego obejmującego technikę kryminalistyczną. Kolejnym aspektem spotkania było zapoznanie wykładowców prowadzących zajęcia z zakresu kryminalistyki z dodatkową wiedzą i nowymi metodami zabezpieczenia różnego rodzaju materiału dowodowego na miejscu zdarzenia.

Szkolenie składało się z sesji wykładowej i warsztatowej. W tej pierwszej poruszono zasady nauczania techniki kryminalistycznej oraz zaprezentowano najczęściej popełniane błędy przez techników kryminalistyki podczas zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Sesja warsztatowa obejmowała prezentację różnych form zabezpieczenia materiału dowodowego z podziałem na: fotografię kryminalistyczną, videofilmowanie, biologię kryminalistyczną oraz daktyloskopię z traseologią. Ponadto Uczestnicy szkolenia mieli możliwość odbycia wizyty w wydziale CSI, Terytorialnego Wydziału Policji Czeskiej w Pisek i zapoznania się ze sposobem pracy tamtejszych techników kryminalistyki.

tekst: nadkom. Iwona Bogusz

fot.: podinsp. Sławomir Ronowicz, nadkom. Iwona Bogusz