Data publikacji 21.11.2019

Centrum Szkolenia Policji gościło laureatów II stopnia konkursu „Policjanci w służbie historii”. Byli to uczniowie policyjnych klas mundurowych z obszaru całej Polski. Przez kilka dni poznawali namiastkę codziennego funkcjonowania Centrum. Laureaci odwiedzili również Komendę Główną i Stołeczną Policji.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Komenda Główna Policji zorganizowały konkurs dla uczniów policyjnych klas mundurowych „Policjanci w służbie historii”. Celem przedsięwzięcia było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

Uczniowie w 2-3-osobowych zespołach pod opieką nauczyciela mieli do wykonania 3 zadania:

• odnalezienie w swojej okolicy i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii,
  • nagranie filmu (1,5-3 min) prezentującego sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci, którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom,
  • zorganizowanie „żywej lekcji historii” dla swoich rówieśników lub uczniów młodszych, prezentującej historię tego miejsca oraz sylwetkę policjanta.

Od poniedziałku w Centrum Szkolenia Policji przebywali laureaci tego przedsięwzięcia. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia m.in. w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz tajników zabezpieczenia śladów kryminalistycznych. Nasi goście mogli sprawdzić swoją sprawność fizyczną pod okiem doświadczonych instruktorów i wziąć udział w zajęciach wyszkolenia strzeleckiego. Nie zabrakło także tradycyjnej musztry policyjnej na placu apelowym.

Na uroczystym zakończeniu wizyty, laureaci i ich opiekunowie z rąk Komendanta Centrum Szkolenia Policji insp. Anny Rosół, Naczelnika Wydziału Projektów Edukacyjnych Biura Edukacji Narodowej IPN Pana Mateusza Marka oraz Zastępcy Naczelnika Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu KGP nadkom. Huberta Kaczorowskiego, otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

sk

fot:. Mateusz Marek (IPN), nadkom. Tomasz Midro, mł. asp. Robert Karyś

• Laureaci konkursu "Policjanci w służbie historii" w CSP
  • Centrum Szkolenia Policji gościło laureatów II stopnia konkursu „Policjanci w służbie historii”. Byli to uczniowie policyjnych klas mundurowych z rejonu całej Polski. Przez kilka dni poznawali namiastkę codziennego funkcjonowania Centrum. Laureaci odwiedzili również Komendę Główną i Stołeczną Policji.