Koło ruchu drogowego - niezwykle przydatne zajęcia

Data publikacji 07.03.2017

Zajęcia realizowane w ramach koła zainteresowań w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, organizowane przez kadrę Zakładu Ruchu Drogowego Centrum Szkolenia Policji, cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy. 23 lutego odbyło się kolejne w tym roku spotkanie, tym razem poświęcone zagadnieniom dotyczącym zdarzeń drogowych.

W spotkaniu dotyczącym problematyki związanej z ustalaniem winy uczestników zdarzeń drogowych wzięli udział słuchacze kursów specjalistycznych w zakresie ruchu drogowego części szczególnej i ogólnej.

Ustalenie winnego zaistniałego zdarzenia drogowego nie zawsze jest łatwą decyzją dla policjanta ruchu drogowego. Bardzo często uczestniczące w nim osoby wskazują odmienne wersje jego przebiegu. Podczas zajęć zaprezentowano kilka kontrowersyjnych sytuacji, które uczestnicy spotkania ocenili i przedstawili swoje spostrzeżenia. Omówiono przykłady zdarzeń, do których dochodzi z udziałem pieszych, a także w trakcie wyprzedzania pojazdu na skrzyżowaniu lub najechania na przeszkodę po zmroku w warunkach drogi nieoświetlonej. Policjanci mieli również możliwość poznania sposobów ustalenia prędkości pojazdu, który uczestnicząc w wypadku drogowym potrącił pieszego oraz oceny wpływu na spowodowanie zdarzenia opóźnionej reakcji kierowcy lub przekroczenia dopuszczalnej prędkości.

Jesteśmy przekonani, że wiedza uzyskana w czasie tego rodzaju zajęć będzie przydatna w wykonywaniu zadań służbowych i pozytywnie wpłynie na jakość wykonywanych czynności na miejscu zdarzenia drogowego.

Zajęcia zostały zorganizowane i przeprowadzone przez mł. asp. Adama Sobeckiego, st. asp. Andrzeja Polaka oraz asp. Janusza Kozłowskiego.

mł. asp. Adam Sobecki /ZRD

zdj. st. asp. Adam Karolak /ZRD