Magazynek i Starter na strzelnicy CSP - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Data publikacji 17.12.2007

Strzelcy z Zespołu Wyszkolenia Strzeleckiego ZIP są niewątpliwie grupą, która przysparza naszej szkole wiele powodów do dumy. Czasami muszą się sprawdzić w nietypowych dla siebie warunkach. Do nich niewątpliwie należą kontakty z mediami. Tak było i tym razem, kiedy przyszło stawić czoła dwóm ekipom z TVP2 i TVN.

Ekipa TVN zwróciła się już po raz drugi do komendanta CSP z prośbą o możliwość nagrania na naszym terenie kolejnego z odcinków programu Magazynek, który realizuje na potrzeby TV Discovery Historia. Przypomnijmy, że w wakacje nasi strzelcy gościli już tę samą ekipę, która nagrywała wówczas odcinek poświęcony polskiemu pistoletowi VIS. Broń ta była używana w latach międzywojennych głównie przez polską armię, ale też była na wyposażeniu Policji Państwowej. Instruktor Piotr Senderski, który wówczas prowadził interesującą rozmowę z prowadzącym Magazynek o historii tego egzemplarza broni, jego budowie i zastosowaniu zyskał sobie ogromną sympatię twórców programu, którzy już wtedy zapowiedzieli, że na pewno jeszcze wrócą do Centrum.

I słowa dotrzymali. Tym razem była mowa o pistolecie niemieckim Parabellum P 08 –  broni która weszła na stan uzbrojenia armii niemieckiej w okresie I Wojny Światowej. Trzeba przyznać, że i tym razem nasz dydaktyk zaimponował wszystkim zarówno wiedzą jak i sposobem jej przekazania. Twórcy programu podkreślali wielokrotnie, że są bardzo zadowoleni ze współpracy z Centrum. Podziwiali naszych dydaktyków, którzy rozmawiali z ekipą nie tylko o broni, której Policja używa obecnie, ale też o tych egzemplarzach, które dziś już stanowią historię strzelectwa, nie tylko polskiego.

    Kilka dni później, druga ekipa -tym razem TVP2 - realizowała nagranie do kolejnego programu Starter. Tym razem gwiazdami programu byli policjanci: aktor, p. Arkadiusz Janiczak, który gra jednego z funkcjonariuszy w komisariacie serialu Złotopolscy oraz Magda Maszer – instruktorka zespołu Wyszkolenia Strzeleckiego naszej szkoły. Magda rozmawiała z aktorem o broni i strzelaniu, umiejętnościach, które musi posiadać każdy policjant, aby być odpowiednio wyszkolonym i przygotowanym do służby. Rozmowa ta miała tym bardziej ciekawy dla p. Arkadiusza charakter, że nigdy dotąd nie miał on możliwości obcowania z prawdziwą policyjną strzelnicą i różnymi rodzajami broni, których używa Policja. Dlatego też z podziwem w oku spoglądał na niewielką kobietkę, która udzielała jemu instrukcji i opowiadała o szkoleniu strzeleckim.

Obydwa nagrania będziemy mieli możliwość oglądać dopiero po montażu w TVP2 i Discovery.


Anna Galant, rzecznik CSP
zdjęcia Przemysław Kuligowski WD