W kagańcu i bez kagańca – patrolowo-tropiące na kursie

Data publikacji 30.03.2016

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, w ramach „Centralnego Doboru psów do pracy w Policji”, zakwalifikowano i przyjęto 17 psów, a 1 został przekazany po byłym przewodniku. Po przydzieleniu psów przybyłym na szkolenie policjantom, utworzono trzy 6-osobowe drużyny na dwa kursy specjalistyczne.

Od 22 marca dwie drużyny uczestniczą w kursie specjalistycznym dla przewodników psów patrolowo-tropiących do działania bez kagańca (SEPT-bk-2/16) oraz jedna drużyna w kursie specjalistycznym dla przewodników psów patrolowo-tropiących (SEPT-1/16). Kurs o symbolu SEPT-bk-2/16  trwa 98 dni, to jest o 10 dni szkoleniowych krócej niż kurs SEPT-1/16, co wynika ze specyfiki pracy psów tej kategorii. W programie ich szkolenia nie ma już zagadnień z ćwiczeń obrończych w kagańcu, a wszelkie elementy z tym związane przewodnik z psem będą musieli wykonywać „na ostro”. Jednak zanim to nastąpi, psy muszą opanować posłuszeństwo ogólne w stopniu odpowiednim do danego etapu szkolenia.

Wszystkim przewodnikom życzymy wytrwałości i jak najlepszych efektów pracy z czworonożnymi podopiecznymi.

tekst i zdjęcia: asp. Dariusz Ratajczak/ZKP