Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ekstremalni wodniacy

Data publikacji 12.10.2015

Zakończyła się właśnie pierwsza tegoroczna edycja „Kursu specjalistycznego dla policjantów prowadzących łodzie służbowe w trudnych warunkach atmosferycznych”. Nie bez powodu policyjni wodniacy nazywają go ekstremalnym.

     Celem głównym kursu jest przygotowanie policjantów do wykonywania zadań na wodach podczas niekorzystnych warunków pogodowych i hydrologicznych.

     W czasie zajęć policjanci nabywają umiejętności w zakresie:

  1. Podejmowania działań ratowniczych podczas trudnych i ekstremalnych warunków atmosferycznych, a także w czasie powodzi.
  2. Obsługi specjalistycznego sprzętu nawigacyjnego (np. radar, echosonda, urządzenia GPS, zintegrowane urządzenia nawigacyjne, noktowizor, kamera termowizyjna) w trudnych warunkach atmosferycznych.
  3. Manewrowania łodzią w warunkach trudnych, ekstremalnych i zbliżonych do powodziowych.

     W ramach realizacji bloku tematycznego nr III – ratownictwo wodne wprowadzamy wiele nowych elementów (skutery wodne z platformami, niekonwencjonalne metody udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wodzie, wykorzystanie sprzętu specjalistycznego). Tegoroczna edycja wzbogacona została o elementy samoratownictwa i ewakuacji osób z miejsca zagrożonego. Takim miejscem zagrożonym stał się kokpit samochodu osobowego, który wpadł do wody. Omówiono procedury dotyczące samoratownictwa oraz udzielania pomocy ofiarom tego typu wypadków, utrwalono też algorytm czynności na miejscu zdarzenia.

     Przekonaliśmy się sami, że podczas nabierania przez samochód wody, myślenie o kolejności wykonywanych czynności naprawdę staje się niełatwe a uciekający czas oraz zimna woda robią niesamowite wrażenie.

     Za pomoc w realizacji Kurs specjalistycznego dla policjantów prowadzących łodzie służbowe w trudnych warunkach atmosferycznych dziękujemy ratownikom MSR Okartowo oraz ratownikom i instruktorom 4RESCUE GROUP.

 

mł. insp. Robert Rodziewicz/Kierownik Zakładu Szkoleń Specjalnych

zdj. asp. szt. Łukasz Długołęcki/ZSS

montaż filmu: asp. Marcin Grzeszyk/ Wydział Metodyki i Organizacji Szkolenia

Powrót na górę strony