Profilaktyka a Ty - jubileusz

Data publikacji 25.06.2015

23 czerwca kadra dydaktyczna Zakładu Kynologii Policyjnej CSP oraz słuchacze kursu specjalistycznego dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków („SEN 1/15”) uczestniczyli w jubileuszowym 10. Przystanku PaT. Przedsięwzięcie zorganizowane pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Obchodom Jubileuszu towarzyszył piknik połączony z wystawą „Razem dla bezpieczeństwa” mającą na celu zaprezentowanie sprzętu i wyposażenia Policji i innych służb mundurowych, jak również instytucji współpracujących z Policją w działaniach na rzecz bezpieczeństwa.
     Podkom. Izabela Dobrowolska oraz mł. asp. Aleksandra Krześniak z ZKP w Sułkowicach odpowiadały na pytania związane z pracą i funkcjonowaniem CSP oraz rozdawały materiały promocyjne. Kom. Artur Walasek przybliżył zainteresowanym założenia centralnego doboru psów do służby w Policji, przekazał też ulotki informacyjne z tego zakresu. Instruktorzy prowadzący zajęcia na kursie specjalistycznym dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków – st. asp. Jakub Rebs oraz asp. Adam Przybylik wraz ze słuchaczami zaprezentowali pokaz tresury psów służbowych.

Mimo niesprzyjającej aury dobry humor wszystkim dopisywał. Wystawa sprzętu oraz pokaz tresury wzbudził bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników przedsięwzięcia. Dzieci i dorośli byli zachwyceni pokazem psich umiejętności. W trakcie pikniku można było porozmawiać z przewodnikami psów o ich pracy oraz zapytać instruktorów ZKP o sposoby wytresowania swojego pupila. Każdy kto chciał, mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Dodatkową atrakcją był pokaz koni służbowych z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji.

PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty” – mody na życie bez uzależnień, profilaktyki rówieśniczej. W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest Grzegorz Jach – inspektor Policji (Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego). Program realizuje Gabinet Komendanta Głównego Policji przy współpracy i wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, jednostek organizacyjnych Policji, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Granicznej, organizacji harcerskich, mediów oraz organizacji pozarządowych.

Więcej informacji na temat programu znajdziesz: http://pat.policja.gov.pl/

tekst i zdjęcia: asp. Adam Przybylik, ZKP