Edukacja na wesoło

Data publikacji 12.06.2015

Dobra zabawa połączona z edukacją na rzecz bezpieczeństwa to główny cel, jaki przyświecał organizatorom Dnia Otwartego Centrum Szkolenia Policji. Spontanicznie przekazywane opinie na temat przygotowanych atrakcji oraz uśmiechy na twarzach pozwalają twierdzić, że przedsięwzięcie spełniło oczekiwania blisko 2000 gości.

Do Centrum Szkolenia Policji przybyły grupy przedszkolne oraz dzieci i młodzież szkolna z blisko 30 placówek oświatowo-wychowawczych, z terenu miasta i gminy Legionowo, powiatu legionowskiego, a także innych, często odległych miejscowości kraju.

Gości powitali: Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych insp. Anna Rosół, Zastępca Komendanta ds. Logistycznych mł. insp. Anna Gołąbek, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny oraz kadra i słuchacze szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się od występu zespołu Niefies z Krymu, który zaprezentował tańce narodowe Tatarów krymskich.

Następnie można było obejrzeć niezwykle dynamiczny pokaz przygotowany przez ratowników z Centrum Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu. Zaraz po nim swoje umiejętności zaprezentowali judocy zrzeszeni w Legionowskim Towarzystwie Sportowym. Oczywiście cały czas niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez zakłady dydaktyczno-wychowawcze CSP. Uwagę przyciągały policyjne motocykle, a także wyposażenie busa edukacyjnego – znaki drogowe i sygnalizacja świetlna. Nie brakowało też chętnych do  poruszania się w alkogoglach. Psy służbowe z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach były nieustannie otaczane przez dzieci. Niektóre z nich chciały nawet przeprowadzić krótką tresurę wykorzystując do tego prezentowany na stoisku specjalistyczny sprzęt. Jeśli ktoś marzył o udziale w konkursie mógł udać się do policjantów z Zakładu Służby Prewencyjnej. Tam już czekały do rozwiązania zagadki i łamigłówki. Można było też nałożyć specjalny strój i poczuć się, jak prawdziwy policjant pododdziałów zwartych. Pasjonaci militariów dużo czasu spędzili przy jednostkach broni, których ekspozycję przygotowali instruktorzy Zakładu Interwencji Policyjnych. Zakład Szkoleń Specjalnych oferował naszym gościom instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy (przy udziale ratowników z Centrum Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu), możliwość odwzorowania śladów linii papilarnych, czy zrobienia sobie zdjęcia sygnalitycznego. Dzięki uprzejmości Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów były do obejrzenia również pirotechniczne roboty. Pojazdy i wyposażenie policyjne wykorzystywane przez funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP cieszyły się zainteresowaniem przede wszystkim młodzieży szkół średnich.

Ponieważ zbliżają się wakacje, dzieci i młodzież częściej będą przebywać nad wodą. O zasadach bezpiecznego korzystania z tej formy wypoczynku przypominała asp. Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie i przedstawiciele legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wszyscy, którzy odważyli się wsiąść do symulatora dachowania przekonali się, czym może skutkować jazda z nadmierną prędkością i niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. To przemawiające do wyobraźni urządzenie mogliśmy wykorzystać dzięki uprzejmości Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń w Warszawie.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Legionowie również przypominali o zasadach bezpieczeństwa, skupiając swoją uwagę na najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego i wyposażając ich m.in. w kamizelki oraz elementy odblaskowe. Do przekazywania uwag dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym włączyli się policjanci z KPP Legionowo, dodatkowo prezentując służbowy motocykl i radiowóz.

Prawdziwą furorę zrobił namiot z symulacją zadymienia oraz wioska Smerfów, w której należało ugasić pożar. Kolejka dzieci chętnych do udziału w akcji nie miała końca. Tak wspaniałą atrakcję przygotowała Państwowa Straż Pożarna w Legionowie i Ochotnicza Straż Pożarna w Legionowie. Oprócz tego oczywiście był też wóz strażacki i pokaz ratownictwa drogowego oraz sprawności bojowej.

Spotkanie w Centrum Szkolenia Policji zakończyło się pokazem tresury psów służbowych oraz jazdy sprawnościowej motocyklem policyjnym.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przedsięwzięcie funkcjonariuszom, pracownikom i słuchaczom CSP, a także wszystkim instytucjom i podmiotom, które włączyły się do programu Dnia Otwartego. Cieszymy się niezmiernie, że spełniliśmy oczekiwania dzieci i młodzieży. Zapraszamy ponownie za rok.

hg

zdj. Mariusz Mazewski ZSS