Sukcesy naszych słuchaczy - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sukcesy naszych słuchaczy

Data publikacji 21.05.2015

Kiedy na początku maja br. rozpoczęły się pierwsze służby patrolowe słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego SZP-1B/15 realizowanego w Centrum Szkolenia Policji, nikt nie przypuszczał, że tak szybko przyjdą sukcesy w tej niełatwej policyjnej pracy. Młodzi policjanci na wezwanie pracownika sklepu podjęli interwencję i w bezpośrednim pościgu ujęli sprawcę kradzieży, kolejni uczestniczyli w czynnościach ratujących ludzkie życie.

     Pierwsze zdarzenie miało miejsce w dniu 18 maja br., w Płońsku przy ul. Rutkowskiego, gdzie w sklepie sieci „Biedronka” mężczyzna dokonał zuchwałej kradzieży butelek z alkoholem. Pełniący tego dnia służbę w patrolu pieszym: post. Anna Nyske, post. Marek Kukliński, post. Waldemar Beza (SZP-1B/15) pod opieką st. sierż. Damiana Wiland policjanta KPP Płońsk, podjęli pościg, ujęli sprawcę kradzieży wykonali kontrolę osobistą, zabezpieczyli skradzione przedmioty, ustalili świadków zdarzenia, a następnie doprowadzili sprawcę do budynku KPP.

     Czynności wykonywane przez słuchaczy obserwowali sprawujący nadzór dydaktyczny nad służbą podinsp. Leszek Dyduch i asp. Wojciech Biedrzycki z Zakładu Służby Prewencyjnej CSP, a także asp. Mariusz Ruszkowski Kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Wydziału Prewencji KPP w Płońsku.

     Miejscem kolejnego wydarzenia z udziałem słuchaczy CSP był Ożarów Mazowiecki. Post. Aneta Bartusiak, post. Przemysław Kędzierski i post. Robert Grzesiak (SZP-1B/15/III/2) pełniący służbę w patrolu zmotoryzowanym razem ze st. sierż. Konradem Kubiakiem i sierż. szt. Tomaszem Filipiakiem (KPP Ożarów Mazowiecki) zostali skierowani przez dyżurnego jednostki Policji na interwencję do sklepu spożywczego. Na miejscu zastali nieprzytomnego mężczyznę, któremu udzielali pomocy funkcjonariusze PSP Błonie i OSP w Ożarowie Mazowieckim. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa trwała 55 minut. Jej prowadzenie było niezwykle wyczerpujące, dlatego włączyli się do niej również słuchacze CSP. Dzięki ogromnemu wysiłkowi i wytrwałości wszystkich zaangażowanych w akcję, mężczyznę już z przywróconymi funkcjami życiowymi przekazano pod fachową opiekę medyczną.

     Nadzór dydaktyczny nad słuchaczami sprawowali podkom. Krzysztof Mikosza i st. asp. Elżbieta Parzych z Zakładu Służby Prewencyjnej CSP.

     Przypomnijmy. Obowiązek zrealizowania w warunkach rzeczywistych pięciu 8-godzinnych służb patrolowych przez wszystkich słuchaczy, które na mocy dokonanych uzgodnień odbywają się w dziewięciu jednostkach terenowych garnizonu mazowieckiego i stołecznego, został określony w programie szkolenia. Służby patrolowe pozwalają słuchaczom na skonfrontowanie swojej wiedzy i umiejętności zawodowych, nabywanych dotychczas w środowisku szkolnym, z realizacją zadań w warunkach rzeczywistych. Ich realizacja stanowi znaczące wsparcie dla jednostek organizacyjnych Policji szczebla powiatowego i rejonowego, wzmacnia nasycenie służbą patrolową w podległym im terenie, ma bezpośredni i obserwowalny wpływ na spadek dynamiki przestępstw oraz wykroczeń.

     Gratulujemy słuchaczom właściwej postawy zawodowej, zdecydowania i profesjonalizmu w działaniu. Życzymy kolejnych sukcesów.

podinsp. Leszek Dyduch i  st. asp. Elżbieta Parzych ZSP