Data publikacji 17.04.2007

Handel ludźmi – to temat dzisiejszego seminarium, które odbyło się w jabłonowskim Pałacu. Przedstawiciele władz samorządowych, fundacji oraz policyjnych szkół z Oslo i Legionowa debatowali nad wypracowaniem procedury, która umożliwi pozyskanie dla naszego miasta środków finansowych do walki z tym problemem.

Handel ludźmi – temat obejmujący szereg poważnych problemów jak niewolnicza praca, handel organami, prostytucja, wykorzystywanie, uprowadzenia i handel dziećmi. Dzisiaj w Pałacu w Jabłonnie odbyło się seminarium poświęcone temu problemowi.

zdjęcie Seminarium zorganizowało CSP, które na ten cel otrzymało pieniądze z Funduszu kapitału Początkowego Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Nie jest to pierwsze przedsięwzięcie, jakie CSP organizuje przy współpracy z Norwegami, a które przyniesie wymierne korzyści dla naszego powiatu i miasta. W marcu podpisano list intencyjny, którego efektem będą fundusze na rozwój Europejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży w Legionowie.

Dzisiejsze seminarium służyć ma analizie i wypracowaniu zasad działania przed przystąpieniem do projektu partnerskiego z Norweską Akademią Policyjną w Oslo w zakresie zwalczania handlu ludźmi.
zdjęcieMając na uwadze stale zwiększającą się skalę przestępczości o tym charakterze, planowane jest stworzenie interdyscyplinarnego przedsięwzięcia szkoleniowego, w efekcie, którego powstaną tzw. triady. W ich skład wejdą przedstawiciele prokuratury, policji, i samorządu lokalnego lub organizacji zajmującej się tym problemem. Identyfikacja problemu wpłynie na wypracowanie rekomendacji, które wykorzystane w pracy odpowiedzialnych instytucji przyczynią się do lepszego niż dotąd rozpoznawania ofiar i opieki nad nimi, a także efektywnego ścigania sprawców przestępczości.

zdjęcie W seminarium uczestniczył prezydent Legionowa p. Roman Smogorzewski, komendant CSP insp. Jacenty Bąkiewicz zraz ze swoim zastępcą podinsp. Anną Rosół, przedstawiciele służb odpowiedzialnych w zwalczanie handlu ludźmi, Opieki Społecznej, fundacji „La Strada” oraz „Dzieci Niczyje” i przedstawiciele policyjnych szkół: Ann Kristin Kvilekval z  Norweskiej Akademii Policyjnej w Oslo, imł.insp. Ewa Waligóra, podinsp. Arkadiusz Skrzypczak, kom. Renata Gostkowska z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Efektem końcowym będzie przygotowanie naszego powiatu do rozpoznawania problemu, jego zwalczania, ale przede wszystkim do umiejętnego postępowania i otoczenia troskliwą opieką ofiar tego niepokojącego zjawiska.

Anna Galant, rzecznik CSP
Zdjęcia: Piotr Maciejczak, ZKS