Data publikacji 26.02.2007

Europejskie doświadczenia w zakresie działalności interwencyjnej Policji – to nowy projekt twinningowy realizowany przy współpracy Policji polskiej, francuskiej, brytyjskiej i holenderskiej. Dzisiaj w CSP ruszyła pierwsza edycja z serii trzech zaplanowanych spotkań. Cykl spotkań rozpoczęli policjanci z Francji. Ze strony polskiej udział w bierze 50 policjantów, a także przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej.

Koordynatorem Projektu z ramienia MSWiA jest p. E. Sidorkiewicz. Beneficjentem przedsięwzięcia - Komendant Główny Policji. Liderem Projektu jest nadkom. R. Batkowski z KGP, natomiast Policyjnym Koordynatorem, a zarazem organizatorem przedsięwzięcia na terenie CSP, jest kom.T.  Maczuga. Pierwszą edycję zainicjowali policjanci z Francji. Policyjnym Koordynatorem Projektu ze strony francuskiej jest komisarz Dominiqe Perigord. Na dzisiejszym spotkaniu obecny był również Philippe Tireloque - Główny Inspektor i Szef Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych Francji oraz policjanci Jaqes  Famechon i Jean-Lucien Dembowiak, który zaskoczył polskich kolegów powitaniem w naszym rodzimym języku.

Celem Projektu jest wymiana policyjnych doświadczeń w zakresie działalności interwencyjnej i wykorzystanie tych najlepszych i sprawdzonych doświadczeń w praktyce. Uczestnicy spotkania, będą się zajmować nie tylko taktykami i technikami interwencji, ale również bezpieczeństwem osobistym policjanta. Zwrócą również uwagę na sprawy istotne dla obywateli. Sprawy, poprzez pryzmat których przeciętny obywatel ocenia pracę Policji: czas reakcji sił policyjnych i ich skuteczność, czy prawidłowe reagowanie dyżurnego i służb prewencyjnych na zgłoszenia. Dzięki zebranym doświadczeniom od ekspertów francuskich oraz doświadczonych policjantów z terenu, możliwe będzie podniesienie poziomu szkolenia polskich policjantów, a także eliminowanie uchybień związanych z niewłaściwym podejmowaniem interwencji. Realizacja projektu będzie polegać głównie na organizacji cyklu seminariów i warsztatów szkoleniowych w celu wyposażenia policjantów (w szczególności pionu prewencji) w wiedzę z zakresu szeroko rozumianej problematyki interwencji policyjnych. Zajęcia przewidziano nie tylko na salach wykładowych, ale też na motodromie, strzelnicy czy w symulatorniach.
 Nie bez przyczyny projekt ten jest realizowany na terenie szkoły policyjnej. CSP jest zainteresowane wymianą doświadczeń najlepszych policjantów w kraju, ale też chętnie korzysta z wiedzy i umiejętności policjantów europejskich, którzy zresztą nie po raz pierwszy, dzielą się z nami swoimi metodami pracy. Dzięki tej wiedzy, będą powstawały nowe programy szkoleń spełniające oczekiwania w tym zakresie: policjantów, ich przełożonych, ale przede wszystkim - społeczeństwa na rzecz, którego pełnimy służbę.

Anna Galant/Tomasz Maczuga ZTiTI

zdjęcia Marzena Ziemak ZTK CSP