Ratownictwo Taktyczne

Data publikacji 28.01.2010

Instruktorzy Zakładu Interwencji Policyjnych i żołnierze z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu uczestniczyli w warsztatach metodyczno – szkoleniowych poświęconych problematyce Ratownictwa Taktycznego – według wytycznych TCCC („Tactical Combat Casualty Care”).

Zajęcia odbyły się w ostatni weekend. Prowadzili je współpracujący z firmą „Paramedyk” instruktorzy, ratownicy medyczni z elitarnych jednostek Wojska Polskiego, którzy zdobywali swoje doświadczenia z zakresu pomocy medycznej na polu walki podczas udziału w misjach bojowych. Tematem przewodnim zajęć było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Uczestnicy warsztatów uczyli się stosować najnowsze wytyczne taktyki postępowania z rannymi na polu walki, a także zapoznawali się ze środkami oraz wyposażeniem stosowanym podczas tego typu działań. Pierwszego dnia prowadzący skupili się na teoretycznych aspektach selekcji rannych, rozpoznawania zagrożeń i obrażeń oraz przedstawili podstawowe zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych. Zaprezentowali również najnowsze środki medyczne, które są używane przez wojskowych ratowników medycznych. Po teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. W trakcie symulacji, w których użyto między innymi środków pirotechnicznych oraz materiałów i substancji wiernie odzwierciedlających rany, uczestnicy mogli zweryfikować nabytą wiedzę i umiejętności w pozorowanych warunkach pola walki. Warsztaty były doskonałą okazją do wspólnej wymiany doświadczeń pomiędzy policjantami a żołnierzami. Liczymy, że współpraca z wojskowymi ratownikami medycznymi - którzy posiadają niezwykle bogaty zasób doświadczeń zawodowych będzie kontynuowana podczas kolejnych zajęć doskonalących umiejętności naszych instruktorów z Zakładu Interwencji Policyjnych.

Hubert Kowalik ZIP
Foto Hubert Kowalik