Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Minerstwo i pirotechnika

Data publikacji 01.12.2008

Zakład Szkoleń Specjalnych w swoich strukturach posiada instruktorów w zakresie minerstwa i pirotechniki, którzy jako jedyna grupa dydaktyków w Polsce kształcą funkcjonariuszy tej specjalności nie tylko na potrzeby naszej Policji, ale też z poza granic naszego kraju.

Centrum Szkolenia Policji jako jedyna szkoła w Polsce prowadzi szkolenia dla policyjnych minerów-pirotechników. Możemy poszczycić się tą szczególną grupą dydaktyków, którzy dysponują potężną wiedzą na temat materiałów wybuchowych, wybuchów, i konstrukcji tego, co przeciętny obywatel nazwałby bombą, a oni – samodziałowym urządzeniem wybuchowym. Centrum szkoli na dwutygodniowym kursie rozpoznania minersko-pirotechnicznego policjantów z jednostek terenowych, którzy w przyszłości będą zajmowali się oceną zdarzenia pod tym kątem na swoich terenach, jednak w przypadku stwierdzenia występowania materiału wybuchowego, dalszymi czynnościami, będą zajmować się już policjanci z zespołu minersko-pirotechnicznego pododdziałów antyterrorystycznych, którzy posiadają wiedzę poszerzoną o kolejne szkolenia z tego zakresu. To przede wszystkim z myślą o nich CSP prowadzi szereg szkoleń doskonalących m.in.: z zakresu neutralizacji urządzeń wybuchowych przy użyciu technik linowych, kurs neutralizacji ładunku w obszarze wód, czy szkolenia instruktorów. Innego rodzaju umiejętnościami muszą dysponować osoby prowadzące śledztwo po wybuchu. To dla nich wylatują w powietrze na szkolnym poligonie samochody osobowe, aby mogli nauczyć się, na jakie elementy należy zwracać uwagę prowadząc śledztwo po podłożeniu materiału wybuchowego. Czekają ich żmudne oględziny, wyszukiwanie śladów, zbieranie materiału dowodowego, i dokładny opis tego, co zostało na miejscu znalezione – tego wymaga się od dobrego śledczego. Centrum szkoli również członków nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego, w skład, których wchodzą policjanci różnych służb.

Z wiedzy i umiejętności naszych specjalistów korzystają nie tylko policjanci, ale też prokuratorzy, Straż Graniczna, oraz szereg innych służb mundurowych. Uczą też policjantów i milicjantów z poza granic naszego kraju. Tak było ostatnio, kiedy to w listopadowym szkoleniu pn. „Prowadzenie śledztwa po wybuchu” doskonalili swoją wiedzę i umiejętności milicyjni i policyjni pirotechnicy i śledczy z Łotwy, Litwy, Białorusi, Bułgarii, i Słowacji, a także funkcjonariusze ze Straży Granicznej. Takie szkolenia to nie tylko zwykła praca dydaktyczna, to również spotkania w gronie międzynarodowych specjalistów, z którymi można podzielić się doświadczeniami, a także nauczyć się czegoś nowego na bazie ich praktyki. Przyjrzyjmy się, jak wygląda żmudna praca śledczego, na miejscu zdarzenia po wybuchu.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski ZTK

Powrót na górę strony