Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego w CSP

Data publikacji 23.08.2021

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie wzbogaciło swoja bazę dydaktyczną o ambulans specjalistyczny APRD. Pojazd został zbudowany na bazie volkswagen crafter 2.0 TDI z silnikiem o mocy 177 KM. Specyfikacja techniczna auta odpowiada potrzebom policjantów zajmujących się dbaniem o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zakup radiowozów APRD został sfinansowany ze środków Komendy Głównej Policji w ramach przedsięwzięcia "Bezpieczniej na drogach — Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego dla Policji" przy dofinansowaniu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pojazd wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas obsługi zdarzeń drogowych. Na dachu umieszczono m.in. tablicę wyświetlającą znak "UWAGA WYPADEK" oraz maszt oświetlający. Wewnątrz furgonu znajdują się miejsca do pracy biurowej (z komputerem, routerem i wielofunkcyjną drukarką), a także sprzęt wykorzystywany podczas obsługi zdarzeń drogowych, m.in. zestaw znaków drogowych, lampy pulsacyjne i dyski świetlne, pachołki drogowe, drogomierz, opóźnieniomierz, parawan, aparat fotograficzny, agregat prądotwórczy i inne.

Ponadto radiowóz wyposażono w system eSURV firmy CYBID (System pomiarów i wizualizacji 3D dla potrzeb dokumentacji oraz kryminalistycznej rekonstrukcji zdarzeń drogowych) oparty na najnowszej generacji tachimetrze Leica FlexLine TS10. Należy wspomnieć, iż jest to kolejne urządzenie systemu eSURV które wzbogaciło bazę dydaktyczną CSP i wraz z czterema urządzeniami będącymi już na wyposażeniu Centrum pozwoli w pełni realizować zagadnienia związane z nauką obsługi i pracy systemu.

Pojazd wraz z wyposażeniem w głównej mierze wykorzystany będzie w ramach szkoleń specjalistycznych realizowanych przez CSP w szczególności kursach specjalistycznych dla policjantów ruchu drogowego realizujących czynności w ramach obsługi zdarzeń drogowych.

podinsp. Dariusz Kulikowski

fot.: mł. asp. Robert Karyś

• Ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego
  • Wyposażenie ambulansu pogotowia ruchu drogowego