Międzynarodowe święto Policji - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowe święto Policji

Data publikacji 28.07.2008

37 policjantów z 10 krajów Europy uświetniło obchody Święta Policji. Tym razem, na zaproszenie Sekcji Polskiej IPA przyjechały delacje: Belgów, Holendrów, Litwinów, Łotyszy, Niemców, Irlandczyków, Włochów, Rosjan, Czechów i Anglików. Oprócz udziału w uroczystościach związanych ze świętem, policjanci zwiedzili Warszawę.

Delegacje do CSP Legionowo przyjechały w czwartek po południu. Wszyscy musieli stawić się do 18., bo już o 20 czekała pierwsza niespodzianka. Po raz pierwszy w historii zlotów zorganizowaliśmy przy bardzo dużej pomocy Jarka Deresińskiego rejs statkiem po Wiśle. Warszawa uroczo prezentuje się nocą w świetle ulicznych latarni. Szczególne wrażenie na gościach zrobiło Stare Miasto, które jest najbardziej reprezentacyjną i zarazem oświetloną częścią miasta.
W piątkowy, słoneczny poranek zabraliśmy gości do komisariatu rzecznego w Nieporęcie. Komendant komisariatu podinsp. Zbigniew Olszowski przygotował specjalną prezentację o historii policji wodnej, zadaniach i służbie pełnionej na Wiśle oraz zalewie Zegrzyńskim. Nie obyło się bez prezentacji sprzętu, którym dysponują nasi policyjni wodniacy, jak również przejażdżek policyjnymi motorówkami.

Oficjalne uroczystości w CSP rozpoczęły się od spotkania z komendantem CSP insp. Arkadiuszem Brzozowskim i kadrą kierowniczą. Delegacje obejrzały film o szkoleniu polskich policjantów. Następnie odbyła się tradycyjna wymiana upominków. Po godzinnym spotkaniu, na placu apelowym mundurowi uświetnili uroczystość mianowania na wyższe stopnie oficerskiej policjantów. W uroczystościach udział brał m.in. wojewoda mazowiecki Jan Kozłowski. Czas uświetnił tradycyjnie już Andrew Macfarlane, który zagrał na szkockim instrumencie dętym przypominającym naszą kobzę. Ten dzień zakończył się tańcami i śpiewami w pobliskim „Dworku”, gdzie wszyscy uczcili Święto Policji.

W sobotę (26 lipca) goście uświetnili swoją obecnością centralne obchody święta Policji w Warszawie. Przed uroczystościami pokazaliśmy międzynarodowym warszawską Starówkę. Dzięki uprzejmości Wiesława Okrasy, policjanci zwiedzili tę część miasta w kolejce staromiejskiej. Delegacja z Rosji zwiedziła w między czasie Zamek Królewski. Później wszyscy uczestniczyli w festynie dla mieszkańców miasta na dziedzińcu komendy stołecznej. Tutaj delegacja z Rosji wręczyła medale za zasługi z okazji 200-lecia ministerstwa spraw wewnętrznych Republiki Tatarstanu komendantowi głównemu Policji nadinsp. Andrzejowi Matejukowi, jego zastępcy nadinsp. Kazimierzowi Szwajcowskiemu i komendantowi stołecznemu Policji insp. Adamowi Mularzowi.

Po raz pierwszy w historii Sekcja Polska IPA podczas centralnych obchodów Święta Policji zorganizowała stoisko promocyjne. Nasi koledzy J. Michałowski, K. Walczyński, S. Tyszka i M. Tyranowski zaprezentowali swoje zbiory czapek, odznak i insygniów Policji z całego świata. Koledzy rozdając informatory i kwartalniki przybliżali ideę przyświecającą działalności naszego stowarzyszenia. Stoiskiem zainteresowali się między innymi zastępcy komendanta głównego Policji nadisnp. Kazimierz Szwajcowski i nadinsp. Henryk Tusiński.

Po zakończeniu festynu przyszedł czas na pożegnalną kolację, która w tym roku odbyła się w restauracji „U Dekerta” w samym centrum Starego Miasta. W organizacji spotkania, jak co roku wsparł nas zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA Marek Kuczyński, właściciel restauracji. Tutaj każda z delegacji otrzymała pamiątkowy ryngraf. Tradycyjnie odbyła się wymiana drobnych upominków.
Niestety, jak zawsze, wszystko, co dobre szybko się kończy. Większość delegacji w niedzielne przedpołudnie pojechała do rodzinnych krajów, obiecując sobie spotkanie już… za rok.

Zdjęcia wykonali: Jacek Michałowski, Piotr Maciejczak i Mariusz Mazewski


 

  • Z kierownictwem CSP Legionowo
  • Delegacja włoskich policjatów dziękuje komendantowi CSP
  • Na placu manewrowym podczas obchodów Święta Policji
  • Zwiedzanie Starego Miasta
  • Stoisko promocyjne IPA w KSP
  • Działalnością stowarzyszenia zainteresował się zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Henryk Tusiński