Goście z Teksasu - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Goście z Teksasu

Data publikacji 11.07.2008

Do CSP przybyła grupa amerykańskich stażystów z Uniwersytetu Stanowego Sam Houston w Huntsville. Wizyta będzie trwała do 17 lipca. W tym czasie goście nasi zapoznają się z funkcjonowaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Od kilku lat naszą szkołę odwiedzają amerykańscy stażyści. Wizyty te odbywają się w oparciu o porozumienie o współpracy i wymianie między Komendantem Głównym Policji a Rektorem Uniwersytetu Stanowego Sam Houston. W tym roku również przez dwa tygodnie będziemy gościć grupę stażystów z Uniwersytetu Stanowego Sam Houston w Huntsville w Teksasie. Tym razem jest to 10 osobowa grupa szefów teksańskiej Policji. Wizyta jak zawsze, ma na celu przedstawienie gościom działalności polskiej Policji, polskiego systemu sprawiedliwości oraz systemu penitencjarnego. Podczas tej wizyty Amerykanie będą mieli możliwość spotkania się z Komendantem Głównym nadinsp. Andrzejem Matejukiem, zwiedzenia Komendy Głównej oraz jednostek terenowych. Będą gościć m.in. w KSP oraz jednostkach Policji w Częstochowie, Krakowie w warszawskim Komisariacie Rzecznym czy Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym. Program wizyty obejmować będzie również Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim i spotkanie z Prezesem Sądu Rejonowego w Legionowie. Oprócz tych oficjalnych spotkań, goście nasi będą przy okazji poznawać miejsca historyczne w naszym kraju i jego atrakcje turystyczne.

Wizyta rozpoczęła się od uroczystego przywitania naszych gości przez Komendanta CSP mł. insp. A. Brzozowskiego w MCSSP. Później goście mieli możliwość zwiedzenia naszej szkoły. Gościli w jej zakładach, żywo interesując się systemem kształcenia polskich policjantów. Wysłuchali również specjalnie dla nich przygotowanego wykładu na temat systemu prawnego w RP, przestępczości i poszczególnych kategorii przestępstw najczęściej występujących w naszym kraju. Teraz czeka ich podróż po Polsce, gdzie poznają już bliżej specyfikę zagrożeń występującą w różnych jego rejonach.

Anna Galant, rzecznik CSP
Foto Mariusz Mazewski ZTK