Data publikacji 20.11.2019

Od grudnia zeszłego roku funkcjonariusz Centrum Szkolenia Policji nadkom. Wojciech Baluk pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu bojowego Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie. W CSP jest wykładowcą Zakładu Interwencji Policyjnych i realizuje zajęcia z zakresu taktyki i technik .

Podczas pełnienia służby w Kosowie do jego obowiązków należało przede wszystkim realizacja zadań przydzielona Jednostce Specjalnej Polskiej Policji wynikające z mandatu misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie, dowodzenie plutonem podczas akcji, czy operacji policyjnych oraz podczas  zaplanowanych  ćwiczeń. Ponadto dowódca odpowiada za stałą gotowość plutonu do działań, dyscyplinę, odpowiednie stosunki interpersonalne oraz właściwy podział zadań pomiędzy policjantami podległego plutonu.

Jednostka Specjalna Polskiej Policji stacjonuje w Mitrowicy i głównym obszarem jej działań jest północna cześć Kosowa, zamieszkała w większości przez ludność narodowości serbskiej. Funkcjonariusze Jednostki w ramach służby oprócz patrolu w północnej części kraju, biorą również  udział w zabezpieczeniu zamieszek i demonstracji. Ponadto policjanci uczestniczą w operacjach specjalnych wysokiego ryzyka z wykorzystaniem uzbrojenia i taktyki antyterrorystycznej (SWAT).

W trakcie pełnienia służby nadkom. Wojciech Baluk z policjantami swojego plutonu wziął udział czterech marszach duńskich Dankon  March – odległość  26 km w górzystym terenie, w umundurowaniu, z plecakiem o masie 10 kg, z bronią. 15 kwietnia 2019 r. nasz wykładowca został wyróżniony za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych jako dowódca plutonu, skuteczność podejmowanych działań, profesjonalizm wykonywanych czynności. Otrzymał również podziękowania i okolicznościowy medal od Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kamila Brachy.

tekst/fot.: nadkom. Wojciech Baluk