Lasershot. Czym jest w szkoleniu strzeleckim? - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lasershot. Czym jest w szkoleniu strzeleckim?

Data publikacji 03.09.2019

Centrum Szkolenia Policji dysponuje nowoczesnym zespołem strzelnic wykorzystywanym w procesie szkolenia strzeleckiego. Począwszy od osi strzeleckich, na których dopuszczalne jest strzelanie na odległościach od 5 do 50 m, na strzelnicy taktycznej skończywszy. Częścią tej ostatniej jest strzelnica wirtualna lasershot, dająca wiele możliwości w doskonaleniu umiejętności strzelania.

Jak działa system lasershot? Zbudowany jest z kulochwytu wykonanego ze stali i pokrytego gumowymi płytami. Przed nimi znajduje się również gumowy ekran, na którym wyświetlany jest obraz z projektora. Sercem lasershota jest kamera termowizyjna. Rozpoznaje ona różnicę temperatur na ekranie. Temperatura wzrasta na skutek przejścia przez ekran pocisku lub oświetlenia wskaźnikiem laserowym. Dlatego w trakcie strzelania można wykorzystać broń na „ostrą” amunicję, bądź pistolet ze wskaźnikiem laserowym. W trakcie strzelania komputer analizuje otrzymane informacje i w zależności od miejsca trafienia wyświetla dalszą część obrazu.

Strzelnica wykorzystywana jest w procesie szkolenia słuchaczy kursu podstawowego jak i uczestników kursów specjalistycznych. Lasershot daje możliwości zaawansowanego szkolenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.

Instruktorzy podczas szkoleń mają do dyspozycji dziesiątki filmów, w trakcie których  kursant podejmuje decyzję o konieczności i momencie użycia broni palnej. Jeśli trafi w cel - system wyświetli dalszą część obrazu adekwatną do miejsca trafienia. Jeśli trafi przestępcę, przestępca przewróci się, jeśli trafi osobę postronną lub stojącego obok policjanta - również nastąpi stosowna sekwencja filmu.

W trakcie symulacji policjanci mogą sprawdzić nabyte umiejętności i przekonać się jak trudna jest decyzja i wybór momentu użycia broni palnej. Niewątpliwie nabyte tu doświadczenia przyczyniają się do wzrostu poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy opuszczających teren naszej szkoły.

tekst/foto. - kom. Hubert Kowalik

  • Policjant podczas szkolenia strzeleckiego, kształci swoje umiejętności przy pomocy systemu Lasershot. System działa na zasadzie strzelnicy wirtualnej, gdzie funkcjonariusze ćwiczą z użyciem broni palnej w warunkach zbliżonych do rzeczywistości.
    Policjant podczas szkolenia strzeleckiego