Szkolenie kadry dydaktycznej ZIP

Data publikacji 18.06.2008

Kadra Zakładu Interwencji Policyjnych po raz kolejny uczestniczyła w warsztatach metodyczno – szkoleniowych. Od dawna przecież wiadomo, że im lepiej wyszkolony instruktor, tym wyższy poziom zajęć. Tym razem warsztaty były poświęcone problematyce użycia broni palnej.

W trosce o wysoki poziom realizowanego szkolenia, policjanci Zakładu Interwencji Policyjnych nieustannie doskonalą swoje umiejętności z zakresu posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego, w tym środkiem o szczególnym znaczeniu – bronią palną. Jak co roku do udziału w zajęciach zostali zaproszeni policyjni instruktorzy oraz funkcjonariusze, którzy zajmują się szkoleniem strzeleckim w Żandarmerii Wojskowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Czerwcowa edycja warsztatów poświęcona była przede wszystkim problematyce interwencji nieumudurowanych funkcjonariuszy w warunkach ograniczonej widoczności oraz taktyce interweniowania w stosunku do niebezpiecznych przestępców. W ramach urozmaicenia treningu strzeleckiego, w pierwszym dniu warsztatów odbyły się niezwykle ciekawe i budzące wiele emocji zajęcia przygotowane przez poznańskich specjalistów strzelectwa praktycznego, asp. sztab. Romana Kleszcza i asp. sztab. Dariusza Tomyska. Goście z Poznania, na codzień instruktorzy tamtejszego Ośrodka Szkolenia Policji, zaprezentowali uczestnikom szereg elementów charakterystycznych dla strzelectwa praktycznego. Były to techniki, które można stosować w szkoleniu strzeleckim funkcjonariuszy służb mundurowych, aby doskonalić umiejętności związane z użyciem broni palnej. W scenariuszu zajęć znalazła się także prezentacja ochronników słuchu i wzroku firmy PELTOR przygotowana przez Tomasza Macińskiego, przedstawiciela firmy na polskim rynku. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z najnowszymi produktami oferowanymi przez firmę PELTOR oraz poznali zalety sprzętu, który jest tak ważny w codziennej pracy instruktora na strzelnicy. Ostatnim akcentem warsztatów były zajęcia z przedstawicielami Zarządu Lotnictwa Policyjnego. Piloci zapoznali uczestników ze schematem organizacyjnym lotnictwa Policji, wyposażeniem śmigłowców do działań policyjnych, zasadami użycia śmigłowca, zasadami bezpieczeństwa oraz znakami międzynarodowego kodu sygnałowego niebezpieczeństwa podawanymi manualnie. Udział w spotkaniu z policyjnymi pilotami, bez wątpienia należał do ciekawszych akcentów warsztatów i pozwolił rozszerzyć zakres wiedzy funkcjonariuszy na temat współpracy grupy interwencyjnej z załogą policyjnego śmigłowca w trakcie realizacji zadania.
Warsztatowa formuła spotkań sprzyja wspólnej wymianie doświadczeń oraz pozwala ma wypracowanie jednolitych metod szkolenia. Poza tym, spotkanie instruktorów, którzy reprezentują różne służby mundurowe to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy i umiejętności z zakresu taktyki i technik użycia broni palnej.

Grzegorz Winnicki ZIP
Foto Mariusz Mazewski ZTK