Na macie

Data publikacji 25.03.2019

Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego oznaczonego symbolem SZP - 1/19 uczestniczyli w pierwszych zajęciach z zakresu taktyki i technik interwencji, z tematu „Stosowanie siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego”.

Na tych zajęciach słuchacze uczą się przechodzenia z postawy stojącej do parteru, a wszystkie ćwiczenia są wykonywane na matach. Na początku muszą opanować umiejętności bezpiecznego upadania w sytuacjach zagrożenia. Nabycie umiejętności odpowiedniego padania i wykonywania przewrotów stanowi niezbędny warunek zapobiegania ewentualnym urazom w czasie wykonywania technik obezwładniania. Niespodziewany atak, rzucenie lub obalenie na ziemię, może spowodować u ćwiczącego uszkodzenie ciała i utratę zdolności do dalszej walki, jeżeli nie zna on sposobu umiejętnego stykania się z podłożem. Prawidłowe sposoby padania i wykonywania przewrotów pozwalają błyskawicznie wstać i kontratakować. Największym problemem dla słuchaczy, na tym etapie nauczania, jest wytrenowanie utrzymania równowagi podczas dużej ilości przewrotów i pohamowanie odruchu wymiotnego, z uwagi na mocno obciążony zmieniającą się pozycją ciała błędnik. Kolejnymi etapami szkolenia są obezwładnienia dźwignią łokciową, dużym podcięciem zewnętrznym, obaleniami za nogi i duszeniami. Po opanowaniu  umiejętności padania policjanci ćwiczą obezwładnienie i w mniejszym stopniu narażeni są na urazy i kontuzje.

Poniżej zdjęcia z zajęć słuchaczy kompanii I pluton 2.

Tekst i zdjęcia: podkom. Leszek Czerski/ZIP