Co słychać u psich ratowników - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Co słychać u psich ratowników

Data publikacji 30.08.2016

Korzystając z powrotu słonecznej i ciepłej aury policjanci uczestniczący w kursie specjalistycznym dla przewodników psów służbowych do ratownictwa wodnego i wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich udali się nad akwen, by w czasie zajęć praktycznych sprawdzić umiejętności czworonogów w zakresie ratowania tonącej osoby.

     Przewodnicy rozwijają u swoich psów umiejętności dynamicznego wchodzenia do wody, podawania sprzętu ratunkowego oraz holowania osób poszkodowanych w wodzie. Ponadto psy uczą się wyszukiwania miejsc występowania zapachu zwłok ludzkich w wodzie. Ze względu na bezpieczeństwo czworonogów, wszystkie techniki dynamicznego wejścia do wody odbywają się w kapoku asekuracyjno-wypornościowym. Dało się zauważyć, że elementy pracy w wodzie sprawiają zwierzętom dużą frajdę, co bardzo dobrze rokuje na dalszy etap tresury. Wszyscy, wraz z instruktorem prowadzącym podkom. Rafałem Ośką, trzymamy kciuki za jak najlepsze efekty szkolenia.

     W tej edycji kursu (SRWZL-1/16) uczestniczą dwa psy na co dzień pracujące w komisariatach wodnych w Poznaniu (labrador retriever) i w Szczecinie (owczarek belgijski malinois).

tekst i zdjęcia: asp. Dariusz Ratajczak/ZKP