Testowanie koni służbowych w KWP Katowice

Data publikacji 31.05.2016

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się testowanie sprawności użytkowej koni służbowych będących na stanie Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Chorzowie. Czynności przeprowadziła komisja powołana przez Komendanta Centrum Szkolenia Policji na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

W skład komisji, której przewodniczyła kom. Izabela Dobrowolska – specjalista Zakładu Kynologii Policyjnej CSP, weszli: koordynator nadzorujący problematykę koni służbowych, policyjni instruktorzy jeździectwa z Komend Miejskich Policji w Częstochowie i Chorzowie, a także lekarz weterynarii. Komisja, oprócz wyszkolenia koni, oceniła również umiejętności jeździeckie wszystkich policjantów-jeźdźców oraz kandydatów na jeźdźców, którzy brali udział w zajęciach.

Testowanie sprawności użytkowej koni służbowych wymagało przeprowadzenia trzech prób, które obejmowały:

• indywidualną próbę ujeżdżeniową na czworoboku,
  • próbę sprawności użytkowej,
  • próbę sprawności użytkowej koni we współdziałaniu z oddziałami i pododdziałami Policji.

Wszyscy policjanci uczestniczący w testach, a także konie służbowe, uzyskali pozytywny wynik w każdej z trzech prób. Zgodnie z obowiązującymi w Policji  przepisami prawa, Komendant Centrum Szkolenia Policji mógł w tej sytuacji wydać koniom atest drugiego stopnia, obowiązujący przez okres do 18 miesięcy.

Warto podkreślić, że konie mogą być używane w służbie w ruchu miejskim o dużym natężeniu i do działań w oddziałach i pododdziałach zwartych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego dopiero po uzyskaniu atestu drugiego stopnia, który świadczy o najwyższym stopniu wyszkolenia zwierząt.

W związku ze zmianami organizacyjnymi, jakie nastąpiły w Komendzie Głównej Policji, zadanie obejmujące problematykę szkolenia i wykorzystania koni służbowych w Policji zostało w dniu 15 marca 2013 r. przekazane do Centrum Szkolenia Policji. Od tego czasu Zakład Kynologii Policyjnej CSP bezpośrednio realizuje m.in. testowanie sprawności użytkowej wszystkich koni służbowych w Policji.

W ramach nowego zadania, funkcjonariusze ZKP CSP przeprowadzili w latach 2013–2016 łącznie 25 egzaminów testowania sprawności użytkowej koni służbowych, w wyniku których Komendant Centrum Szkolenia Policji wystawił 173 atestów drugiego stopnia oraz 11 atestów pierwszego stopnia koniom służbowym.

Obecnie w Policji utrzymywane są 62 konie służbowe w 6 komendach wojewódzkich/Stołecznej Policji, z których wszystkie posiadają atesty pierwszego bądź drugiego stopnia uprawniające je do użycia w służbie patrolowej.

kom. Izabela Dobrowolska/ZKP

zdj. asp. Adam Chmel/ WP KWP Katowice