Przyszli sternicy zakończyli szkolenie

Data publikacji 23.05.2016

W Bazie Szkoleniowej Policji w Kalu zakończył się pierwszy z czterech zaplanowanych w tym roku kursów dla policjantów wykonujących zadania na wodach i terenach przywodnych. Przyszli sternicy, którzy już niedługo będą tworzyć patrole motorowodne, mieli możliwość w trakcie pięciu tygodni szkolenia zdobyć uprawnienia ratowników wodnych i patenty stermotorzystów żeglugi śródlądowej.

Pod koniec kursu w Bazie Szkoleniowej Policji w Kalu, gdzie nasi słuchacze przechodzą ostatni etap szkolenia z zakresu prowadzenia małego statku, Terenowa Komisja Egzaminacyjna Urzędu Żeglugi Śródlądowej przeprowadziła państwowy egzamin na patent żeglarski stermotorzysty. W trakcie dwuetapowego egzaminu,  teoretycznego i praktycznego, policjanci musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące budowy statków, pracy silników, które je napędzają oraz wykazać się nienaganną znajomością przepisów, jakie obowiązują na śródlądowych drogach wodnych. W drugim etapie funkcjonariusze, pod bacznym okiem egzaminatora, prezentowali swoje umiejętności za sterami łodzi motorowych i wykonywali podstawowe manewry małym statkiem.

Współpraca między Centrum Szkolenia Policji i Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Giżycku realizowana jest z powodzeniem już od kilku lat. Również i tym razem przeprowadzenie egzaminu dla stermotorzystów było możliwe dzięki uprzejmości tej instytucji i jej Dyrektora Pana Tadeusza Zdanowicza, za co serdecznie dziękujemy. Słowa podziękowania kierujemy także do Przewodniczącego Terenowej Komisji Egzaminacyjnej działającej przy UŻŚ w Giżycku Pana Inspektora Grzegorza Pająka i wszystkich członków komisji.

Wszystkim absolwentom kursu życzymy spokojnej służby i stopy wody pod kilem, a w przyszłości zapraszamy na kursy doskonalące z zakresu taktyki nawigacji.

asp. szt. Łukasz Długołęcki

zdj. mł. asp. Grzegorz Skubich