Ruszyli po zwycięstwo - Aktualności - Centrum Szkolenia Policji

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszyli po zwycięstwo

Data publikacji 25.08.2015

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach rozpoczął się XV Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. Konkurencje będą rozgrywane do piątku 28 sierpnia, wtedy poznamy najlepszego przewodnika psa służbowego i najlepszą drużynę. Organizatorem Finału Mistrzostw jest Centrum Szkolenia Policji, a nadzór nad jego organizacją oraz przebiegiem pełni Komendant CSP. Honorowy Patronat nad Mistrzostwami sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych.

     Do Sułkowic przyjechali najlepsi przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów narkotyków z całego kraju, wyłonieni w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim. Przez cztery dni 17 drużyn będzie walczyć o indywidualne i drużynowe miejsca na podium. W Mistrzostwach, na zasadzie honorowego uczestnictwa, biorą także udział przedstawiciele Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Biura Ochrony Rządu, 2 Mazowieckiego Pułku Saperów oraz reprezentanci litewskiej Policji.

     W skład reprezentacji komendy wojewódzkiej/Stołecznej Policji wchodzą: kierownik drużyny – policjant z wydziału prewencji zajmujący się koordynacją używania i utrzymania psów oraz 2-osobowa drużyna przewodników z psami (1 przewodnik z psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 1 przewodnik z psem do wyszukiwania zapachów narkotyków).

     Celem Mistrzostw jest podniesienie poziomu kwalifikacji zawodowych przewodników oraz sprawności użytkowej psów służbowych Policji, jak również propagowanie efektywnego wykorzystania psów służbowych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości.

     Finał Mistrzostw obejmuje następujące konkurencje:

1. Ogólne posłuszeństwo psa (10 zadań) :

- marsz i bieg przy nodze bez smyczy,

- zatrzymywanie w biegu,

- „siad” w marszu,

- „waruj” w marszu,

- pozostawanie w marszu,

- pokonanie ściany,

- pokonanie tunelu,

- pokonanie kładki,

- pokonanie drabiny.

2. Pracę węchową: szukanie zapachu materiału wybuchowego/narkotyku w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, w samochodach osobowych, w bagażach i w pomieszczeniach.

3. Sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.

     W czasie uroczystości otwarcia Finału Mistrzostw Komendant Centrum Szkolenia Policji insp. dr Roman Stawicki przypomniał, że wieloletnia tradycja organizowania Mistrzostw związana jest z Centrum Szkolenia Policji. Dla kierownictwa, funkcjonariuszy i pracowników szkoły jest to powód do ogromnej satysfakcji, tym większej, że jako jedyna policyjna szkoła w Polsce, ponosimy odpowiedzialność za kształcenie przewodników i tresurę psów służbowych. Stąd nasza wspólna troska, aby umiejętności zawodowe policjantów stały na jak najwyższym poziomie i były zgodne ze społecznymi oczekiwaniami.

     A przed nami niezwykle pasjonujące i widowiskowe zawody. Już w piątek poznamy zwycięzców. Tymczasem, wszystkim zawodnikom życzymy wytrwałości i sukcesów. Trzymamy kciuki – niech zwyciężą najlepsi!

asp. Adam Przybylik/ ZKP

zdj. Jerzy Lęcznar/ZKP