Kynologia służbowa

Data publikacji 02.02.2015

W dniach 27-30 stycznia w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się seminarium szkoleniowe dotyczące kynologii służbowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a także koordynatorzy nadzorujący problematykę psów służbowych z wydziałów prewencji KWP/KSP oraz eksperci osmologii z laboratoriów kryminalistycznych KWP/KSP, posiadający na swoim stanie psy służbowe do badań osmologicznych.

W czasie spotkania omawiane były zagadnienia związane z wejściem w życie zarządzenia nr 74  Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2014 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem psów służbowych, szczegółowych zasad ich szkolenia oraz norm wyżywienia (Dz. Urz. 2015.3)

Uczestnicy seminarium mieli też możliwość zaznajomienia się z problematyką dotyczącą Centralnego doboru psów do służby w Policji, zarówno pod kątem teoretycznym podczas omawiania jej w świetle nowych zapisów wprowadzonych zarządzeniem nr 74/14 KGP, jak również w czasie obserwacji praktycznej realizacji kwalifikowania psów prowadzonej przez kadrę ZKP. Wzięli również udział w obserwacji zajęć dydaktycznych prowadzonych na kursach specjalistycznych dla policjantów – przewodników psów patrolowo-tropiących, jak również psów do wyszukiwania zapachów narkotyków. Zajęcia były realizowane na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Z uczestnikami seminarium spotkała się Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych insp. Anna Rosół, która podkreśliła najbardziej istotne aspekty funkcjonowania Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach oraz podziękowała wszystkim za udział w przedsięwzięciu szkoleniowym. Poinformowała również, że będą podejmowane próby cyklicznego organizowania tego typu spotkań.

asp. Paweł Pińczuk ZKP

zdj. ze zbiorów ZKP