Intensywne szkolenie „nielatów”

Data publikacji 27.11.2014

W dniach 29.09. - 24.11.2014 r. w Centrum Szkolenia Policji odbyła się, po kilkuletniej przerwie, pierwsza w tym roku edycja kursu specjalistycznego dla policjantów w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich, oznaczona skrótem – DSN-1/14. W międzyczasie rozpoczęła się kolejna edycja, a już 15 grudnia będziemy witali słuchaczy trzeciej edycji.

W I edycji wzięło udział 44 policjantów z jednostek terenowych Policji z całego kraju. Absolwenci kursu  zostali przygotowywani do wykonywania zadań służbowych w zakresie przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz działań podejmowanych na rzecz małoletnich, w tym: wykonywania pełnego zakresu czynności w ramach postępowania w sprawie nieletniego, podejmowania działań interwencyjnych w sytuacji kryzysowej dziecka, prowadzania działań profilaktycznych oraz prowadzenia rozpoznania osób, środowisk i zdarzeń. W celu podniesienia efektywności nauczania, niektóre treści programowe realizowane były przez biegłego sądowego z zakresu psychologii, specjalistów Fundacji Dzieci Niczyje zajmujących się pomocą psychologiczną w stosunku do dziecka krzywdzonego, oraz funkcjonariuszy z Policyjnej Izby Dziecka w Warszawie.

Jednym z elementów szkolenia była realizacja przez słuchaczy spotkań profilaktycznych w szkołach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i nauczycieli oraz korzystając z uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół przy ul. Zakopiańskiej 4 w Legionowie i Zespołu Szkół przy ulicy Zegrzyńskiej 3 w Legionowie, słuchacze przeprowadzili dla uczniów cykl spotkań dotyczących odpowiedzialności prawnej, a także przeciwdziałania agresji i cyberprzemocy. Zajęcia dotyczące współpracy Policji z mediami realizowane były w sali specjalistycznej, gdzie słuchacze na podstawie opracowanych założeń kolejno ćwiczyli udzielanie informacji, która była rejestrowana, a następnie odtwarzana i omawiana.

Pobyt w Centrum Szkolenia Policji to nie tylko nauka, ale również możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach realizowanych w ramach Prewencyjnego Koła Zainteresowań. Mogli się o tym przekonać także policjanci kursu DSN-1/14, którzy odbyli wizytę w Zarządzie Lotnictwa Policyjnego Głównego Sztabu Policji KGP. Na miejscu mieli możliwość zobaczyć śmigłowce będące na wyposażeniu Głównego Sztabu Policji KGP oraz zapoznać się m.in. z zasadami wykorzystania ich do działań rozpoznawczych, pościgowych, poszukiwawczych i patrolowych. Podczas wyjazdu słuchacze dodatkowo uczestniczyli w locie patrolowym.

Na zakończenie kursu słuchacze otrzymali świadectwa, które wręczył Kierownik Zakładu Służby Prewencyjnej mł. insp. Grzegorz Perz, życząc wszystkim samych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

kom. Marceli Śmiałek ZSP

zdj. ze zbiorów ZSP