Policja konna

Data publikacji 27.06.2014

Zakończyło się zorganizowane przez Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji seminarium szkoleniowe pn. „Funkcjonowanie komórek konnych w Policji w świetle nowych przepisów wprowadzonych zarządzeniem nr 9 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 marca 2014 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania przez policjantów zadań z użyciem koni służbowych, szczegółowych zasad szkolenia oraz norm wyżywienia”. W seminarium uczestniczyli koordynatorzy z wybranych komend wojewódzkich/Stołecznej Policji nadzorujący problematykę koni służbowych oraz policyjni instruktorzy jeździectwa.

Głównym tematem poruszanym podczas spotkania była analiza opracowanego w Centrum Szkolenia Policji i wdrożonego w życie w dniu 26 marca 2014 r.  zarządzenia nr 9 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 marca 2014 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania przez policjantów zadań z użyciem koni służbowych, szczegółowych zasad szkolenia oraz norm wyżywienia. Wśród omawianych zmian wprowadzonych tym aktem prawnym, do najważniejszych należy zaliczyć:

• Dostosowanie regulacji do aktualnego stanu prawnego poprzez umożliwienie prowadzenia zajęć programowych z doskonalenia zawodowego dla jeźdźców i koni służbowych, a także do prowadzenia ćwiczeń doskonalących technikę jazdy konnej oraz utrzymujących sprawność użytkową koni przez instruktorów jeździectwa, bez posiadania wymaganych uprawnień państwowych.
  • Podniesienie dolnej granicy temperatury powietrza do –5 ºC, dopuszczającej możliwość m.in. niekierowania patroli konnych do służby.
  • Dookreślenie czasu, w jakim należy przeprowadzić pierwszy etap szkolenia konia. Powinien on wynosić minimum 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż 12 miesięcy. Ponadto wprowadzono możliwość, iż każdy etap szkolenia konia można wydłużyć
    o 3 miesiące za wyjątkiem przypadku, gdy koń nie utrzymał uzyskanego wcześniej atestu.
  • Wprowadzenie zmian w zakresie podmiotu uprawnionego do wydawania atestów koniom służbowym. Testowanie sprawności użytkowej konia przeprowadza komisja powołana przez Komendanta Centrum Szkolenia Policji. Ponadto wprowadzenie tej zmiany spowodowało, że nadzór nad testowaniem sprawności użytkowej koni służbowych oraz wydawaniem atestów spoczywać będzie na Komendancie Centrum Szkolenia Policji. Ponadto, wprowadzono przepis, który umożliwił wydłużenie ważności do 18 miesięcy, wydawania atestu drugiego stopnia dla koni służbowych.
  • Dopuszczenie możliwości, aby Komendant Centrum Szkolenia Policji mógł podczas oceny sprawności użytkowej konia, na wniosek komisji, wydać atest pierwszego stopnia w przypadku, gdy koń nie utrzymał uzyskanego atestu drugiego stopnia lub nie uzyskał atestu drugiego stopnia.
  • Dostosowanie kryteriów formalnych możliwości wycofania konia służbowego odbywającego szkolenie w przypadku niewykazywania znacznych postępów szkoleniowych, rokujących osiągniecie poziomu wyszkolenia wymaganego do wydania atestu pierwszego stopnia, spowodowane jego nieprzydatnością psychofizyczną. Konsekwencją wprowadzenia tego przepisu jest obowiązek powoływania do składu komisji w sprawie wycofania konia ze służby w Policji, policyjnego lub cywilnego instruktora jeździectwa. Ponadto, wprowadzono nową regulację określającą okoliczność, w jakiej można przekazać nieodpłatnie konia służbowego, wycofywanego ze służby w Policji, policjantowi-jeźdźcowi lub kandydatowi na jeźdźca.
  • Wprowadzenie załącznikiem nowych wzorów protokołu kwalifikacyjnego zdrowotnego konia oraz protokołu kwalifikacyjnego użytkowego konia. Dodanie do zarządzenia tych protokołów podyktowane zostało przez wprowadzenie nowych wymogów zdrowotnych koni kwalifikowanych do nabycia i szkolenia w Policji.

Dodatkowo, koordynatorzy nadzorujący sprawy związane z hipologią policyjną przedstawili charakterystykę funkcjonowania i rozwoju komórek konnych Policji, będących na obszarze terytorialnego zasięgu działania komend wojewódzkich/Stołecznej Policji.

Podczas seminarium zostały też zaprezentowane doświadczenia zdobyte w związku z realizacją projektu pt. „Żaden jeździec, który swoją sztukę posiadł należycie, nie ma siebie za doskonałego – międzynarodowa wymiana wiedzy i doświadczeń polskiej i brytyjskiej Policji konnej”, realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci ścieżka VETPRO przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach.

Izabela Dobrowolska ZKP

zdj. ze zbiorów ZKP