Zwalczanie przestępczości komputerowej i telewizyjnej

Data publikacji 09.12.2013

Na początku grudnia br. odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli Grupy Allegro Sp. z o. o. i Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał, ze słuchaczami Centrum Szkolenia Policji na temat zwalczania przestępczości komputerowej i telewizyjnej w Internecie.

Zgodnie z podpisanymi porozumieniami w Centrum Szkolenia Policji zorganizowano spotkanie z przedstawicielami Grupy Allegro Sp. z o. o. i Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał, w ramach którego przedstawiono aspekty dotyczące ścigania przestępczości komputerowej i telewizyjnej. Zbigniew Taraś i Łukasz Kordalewski, przedstawiciele Stowarzyszenia Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał, przedstawili sposoby identyfikacji przestępstw kradzieży sygnału telewizyjnego. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani nie tylko ze sposobami kradzieży sygnału telewizyjnego w tym z sharingiem i streamingiem internetowym, ale również ze sposobami identyfikacji tego typu przestępstw. Istotnym elementem spotkania było również przybliżenie słuchaczom najważniejszych zapisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym, na mocy której możliwe jest ściganie sprawców dokonujących kradzieży sygnału telewizyjnego. Kradzież sygnału telewizyjnego tzw. piractwo telewizyjne, to wszelkie formy kradzieży sygnału dokonywane zarówno w sieciach kablowych, jak i na platformach satelitarnych.

Grupa Allegro Sp. z o. o. od około 10 lat współpracuje z jednostkami Policji z całego kraju. Podczas spotkania Paula Drozdowska i Mateusz Górka, pracownicy Sekcji Kontaktów z Organami Ścigania (Dział Zaufanie i Bezpieczeństwo, Grupa Allegro. Sp. z o.o.) przedstawili najważniejsze typy oszustw i zagrożeń, z którymi  mogą mieć do czynienia użytkownicy serwisów internetowych. Omówili także funkcjonowanie pozostałych serwisów Grupy Allegro Sp. z o. o., takich jak Tablica.pl i otomoto.pl.

mł. insp. Włodzimierz Nienałtowski – Kierownik Zakładu Służby Kryminalnej

zdj. ze zbiorów ZSK